Share

مجله تایم قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران را در فهرست ۱۰۰ چهره تأثیرگذار ۲۰۱۷ قرار داد.

سلیمانی، فرمانده سپاه قدس

مجله تایم از ۱۹۹۹ تا کنون هرساله فهرستی از ۱۰۰ چهره تأثیرگذار در جهان را منتشر می‌کند. اگرچه گاه قرارگرفتن در این فهرست افتخار به حساب می‌آید، اما خود این نشریه تأکید کرده که تنها معیار انتخاب چهره‌ها نقش آنها در تغییر جهان، چه خوب و چه بد است.

علاوه بر سلیمانی کسانی همچون دونالد ترامپ، رجب طیب اردوغان، ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون، رهبران به ترتیب ایالات متحده، ترکیه، روسیه و کره شمالی نیز در این فهرست قرار دارند.

نشریه تایم در توجیه انتخاب قاسم سلیمانی می‌نویسد: «او برای شیعیان خاورمیانه جیمز باند، اروین رومل و لیدی گاگا یکجا با هم است.» اروین رومل فرمانده ارتش نازی در جنگ جهانی دوم بود و لیدی گاگا نیز یک خواننده پاپ مشهور و جنجالی.

تایم توضیح می‌دهد که سلیمانی در مقام فرمانده سپاه قدس «مسئول صادرکردن انقلاب اسلامی ایران، حمایت از تروریسم، براندازی دولت‌های حامی غرب و جنگ‌های ایران در خارج از مرزهایش» است.

به نوشته تایم، «وقتی رژیم اسد در ۲۰۱۲ در آستانه شکست بود، سلیمانی شبه‌نظامی‌های شیعه را از لبنان، عراق و افغانستان به سوریه کشاند و سپس پای روسیه را در ۲۰۱۵ به آنجا باز کرد.»

توضیح تایم همچنین سلیمانی را «استاد پروپاگاندا» می‌خواند که «از جبهه‌های جنگ در سرتاسر منطقه سلفی می‌گیرد و منتشر می‌کند تا بقیه را قانع کند او مهره‌های شطرنج خاورمیانه را جابجا می‌کند.»

این ۱۰۰ تن از سوی هیأت تحریریه بین‌المللی تایم و دبیران سابق نشریه نامزد می‌شوند و سپس منحصراً از سوی دبیران فعلی تایم انتخاب می‌شوند.

Share