Share

یکی از فرزندان مهدی کروبی گفت در ۱۰۰ روز بازداشت خانگی، پدرش یک بار هم از منزل خارج نشده است.

به گزارش تارنمای شخصی مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت که هم‌اکنون به همراه همسرش فاطمه کروبی در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد، فرزند وی آخرین وضعیت بازداشت پدرش را شرح داد.

بنا به این گزارش فرزند کروبی گفته است: «در ارتباط با خبر کذب خروج آقای کروبی از زندان خانگی و به‌دنبال تماس‌های مکرر بسیاری از دوستان و علاقه‌مندان، به اطلاع همه عزیزان می‌رساند که ایشان کمافی‌السابق در حبس و زندان خانگی هستند.»

فرزند کروبی افزوده است: «تا این لحظه که ۱۰۰ روز از آغاز این حبس خانگی می‌گذرد، آقای کروبی تاکنون یک بار هم از منزل خارج نشده‌اند و در این مدت اجازه استفاده از تلفن در جهت تماس با فرزندان، عروس‌ها و نوه‌هایشان را حتا برای یک بار نیز نیافته‌اند.»

 

فزرند مهدی کروبی افزوده است: «البته امیدواریم حاکمیت به این روش غیر قانونی خود هر چه زودتر پایان بخشد.»

 

روز ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری تارنمای «ندای انقلاب» که گفته می‌شود نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی است از وضعیت «مناسب» کروبی و همسرش در بازداشت خانگی نوشته بود.

 

تارنمای «ندای انقلاب»: فاطمه کروبی برای کارهای شخصی خود مرتب از خانه خارج می‌شود و مهدی کروبی نیز هفته‌ای سه بار به استخر می‌رود و از بهترین رستوران‌های تهران سفارش غذا می‌گیرد

«ندای انقلاب» در مطلبی با عنوان «آخرین وضعیت سران فتنه و همسران‌شان» نوشت «فاطمه کروبی برای کارهای شخصی خود مرتب از خانه خارج می‌شود و مهدی کروبی نیز هفته‌ای سه بار به استخر می‌رود و از بهترین رستوران‌های تهران سفارش غذا می‌گیرد.»

روز ۳۰ اردیبهشت‌ همچنین منابع نزدیک به مهدی کروبی اعلام کردند که مسئولان امنیتی کشور با انتقال کروبی و همسرش به مکانی دیگر موافقت کرده‌اند.
 

منابع نزدیک به مهدی کروبی اعلام کردند که مسئولان امنیتی کشور با انتقال کروبی و همسرش به مکانی دیگر موافقت کرده‌اند.

آن‌ها گفتند این اقدام به آن دلیل صورت می‌گیرد تا ساکنان سایر واحدهای مسکونی مجتمع محل سکونت کروبی و همسرش بتوانند به خانه‌هایشان بازگردند.

مجتمع محل سکونت مهدی کروبی هشت واحد مسکونی دارد که چهار واحد آن به وی و فرزندان‌اش تعلق دارد و چهار واحد دیگر متعلق به افراد دیگری است.

پیش از این در روز سوم اردیبهشت‌ماه فاطمه کروبی برای انجام معاینات پزشکی از حبس خارج و پس از یک هفته به بازداشت خانگی بازگشت.

فاطمه کروبی در مصاحبه کوتاه خود پیش از بازگشت به حبس خانگی در مورد شرایط بازداشت خود گفت: «واژه حصر که در بیرون رایج است درست نیست زیرا مأموران امنیتی نه تنها تمام مجتمع مسکونی را تصرف کرده‌اند بلکه حتا آپارتمان مسکونی ما را نیز در اختیار دارند.»

خانم کروبی افزود: «تا پیش از عید شرایط بسیار سخت و و برخوردها خشن بود و اساسأ من و همسرم از حقوق اولیه یک زندانی انفرادی هم برخوردار نبودیم. اما در سال جدید رویکرد دیگری حاکم شد و اوضاع حبس من و همسرم کمی بهتر گردید.»

با این‌حال فاطمه کروبی گفت: «من حقوق رایج یک زندانی نظیر حق هواخوری روزانه و یا دسترسی به تلفن؛ حتا برای یک بار هم در ۷۱ روز گذشته نداشته‌ام.»

محدودیت شدید مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی از تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۸۹ آغاز شد اما پس از راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ماه این محدودیت‌ها به بازداشت خانگی تبدیل گردید.

راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ماه به دعوت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، یکی دیگر از رهبران مخالفان دولت به پشتیبانی از مردم تونس و مصر برگزار شد که طی آن دو نفر کشته، ده‌ها نفر زخمی و گروه بسیاری بازداشت شدند.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد نیز هم‌زمان با مهدی کروبی و فاطمه کروبی در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.

تاکنون نهادهای حقوق بشری بین‌المللی، چندین دولت و همچنین اتحادیه اروپا خواهان آزادی آن‌ها شده‌اند اما جمهوری اسلامی ایران پاسخی به این خواسته نداده است.
 

Share