Share

مردم فرانسه از صبح یک‌شنبه ۲۳ آوریل پای صندوق‌های رأی رفته‌اند تا در نخستین دور انتخابات ریاست‌جمهوری، دست به انتخابی مهم برای آینده اتحادیه اروپا بزنند.

چهار نامزد اصلی انتخابات، از راست: ژان لوک ملانشون، امانوئل ماکرون، فرانسوا فیون و مارین لوپن

نزدیک به ۴۷ میلیون رأی‌دهنده تحت شدیدترین تمهیدات امنیتی تصمیم‌گیری خواهند کرد که طرفداران اتحادیه اروپا بر سر کار خواهند آمد یا منتقدان آن. در دسته اول، امانوئل ماکرون، یک میانه‌روی تازه‌کار و بانکدار سابق، و فرانسوا فیون، محافظه‌کار راست‌گرا قرار دارند و در دسته دوم، ژان لوک ملانشون، نامزد چپ‌گرایان «فرانسه سرکش»، و بالاخره مارین لو پن، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی».

علاوه بر این چهار تن، هفت نامزد دیگر نیز در انتخابات فرانسه حضور دارند اما شانس آنها برای کسب رأی کافی و ورود به دور دوم انتخابات بسیار اندک است. شاخص‌ترین نامزد بین آنها بنوا آمون، نامزد سوسیالیست‌ها است که پنج‌سال اخیر در قدرت بودند، اما به دلیل عملکرد ضعیف فرانسوا اولاند بدترین دوران تاریخ خود را می‌گذرانند.

موسسات نظرسنجی نشان داده اند که میزان رضایت مردمی از عملکرد فرانسوا اولاند در پایان ریاست‌جمهوری او تنها «چهار درصد» است.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌های انتخاباتی، ماکرون  و لو پن با کسب حدود ۲۳ تا ۲۴ درصد آراء بیشترین شانس را برای رفتن به دور دوم انتخابات دارند. در صورت بروز چنین سناریویی، ماکرون از بخت بیشتری برای پیروزی نهایی در برابر لوپن برخوردار است.

با این حال، ۳۰ درصد رأی‌دهندگان فرانسوی تا همین امروز هنوز تصمیم خود را نگرفته‌بودند.

رأی‌گیری در فرانسه از هشت صبح آغاز شده‌است. حدود ۶۷ هزار حوزه رأی‌گیری در سرتاسر این کشور وجود دارد و ۴۷ میلیون فرانسوی طبق قوانین برای شرکت در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

زمان رأی‌گیری در حوزه‌های کوچک‌تر ساعت ۱۹ و در شهرهای بزرگ ساعت ۲۰ پایان می‌یابد. انتظار می‌رود که تا ساعت ۲۱ نتایج این انتخابات مشخص شود.


بیشتر بخوانید

۱۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چه کسانی هستند؟

فرانسه: انتخابات ریاست جمهوری

Share