Share

نیروهای اسرائیل برای بار دوم در چند روز اخیر بلندی‌های جولان را هدف قرار دادند.

سربازان اسرائیلی در تمرین نظامی در بلندی‌های جولان – عکس: AFP

ارتش اسرائیل یک‌شنبه ۲۳ آوریل مواضع نیروهای وفادار به بشار اسد در قنیطره در بلندی‌های جولان را هدف قرار داد. این حمله دو روز پس از حمله مشابه دیگر ارتش اسرائیل به این منطقه صورت می‌گیرد.

شبکه خبری «الجزیره» گزارش داده که هدف این حملات منطقه نبع الفوار در استان قنیطره بوده. این منطقه در اختیار شبه‌نظامیان «نیروهای دفاع ملی» وفادار به دولت دمشق است.

بنا به گزارش‌ خبرگزاری فرانسه، سه پیکارجوی این گروه کشته و دو تن دیگر مجروح شده‌اند.

گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» نیز این حمله را تأیید کرده اما جزئیاتی از آن منتشر نکرده‌است.

ارتش اسرائیل هنوز درباره این حمله اظهار نظری نکرده‌است.

تنها ۳۰ درصد بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل نیست و از سوی سوریه اداره می‌شود. استان قنیطره که در این منطقه قرار دارد، محل نزاع بین نیروهای وفادار به اسد از جمله حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران با مخالفان مسلح است.

مخالفان مسلح بشار اسد کنترل بیشتر قنیطره را در اختیار دارند.

ارتش اسرائیل روز جمعه، ۲۱ آوریل نیز گفته بود که مواضعی را در این منطقه به تلافی اصابت یک خمپاره به منطقه تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان هدف قرار داده‌است. ارتش اسرائیل در بیانیه‌اش نوشت: «منبع پرتاب خمپاره هدف قرار گرفت.»

اما این بیانیه توضیحی درباره چگونگی انجام این حمله ارائه نداد.

دولت دمشق به شدت به این حملات اعتراض کرد و اسرائیل را به حمایت از «تروریست‌ها» متهم کرد. بشار اسد و حامیان او مخالفان دمشق را «تروریست» می‌خوانند.

اسرائیل در جنگ‌های ۱۹۶۷ توانست ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را اشغال کند. تل‌آویو بعداً این قسمت را به خاک خود ضمیمه کرد.

حدود ۵۱۰ کیلومتر مربع از جولان هنوز در دست سوریه است.

مرز سوریه و اسرائیل در جولان برای سال‌ها تا ۲۰۱۱، آغاز انقلاب سوریه که به جنگ داخلی و سپس جنگ نیابتی قدرت‌های منطقه و جهان بدل شد، در آرامش بود. پس از آن تا کنون بارها خمپاره‌ها و گلوله‌های عموماً سرگردان به اشتباه در سوی اسرائیلی مرز فرود آمده‌اند.

تصمیم اسرائیل برای تلافی اصابت این خمپاره‌ها جدید است و بنا به گزارش‌ها، در اواخر سال پیش گرفته شده‌.


در همین زمینه

اسرائیل بلندی‌های جولان را بمباران کرد

Share