Share

سه روز پیش، بلوار معروف شانر‌لیزه در پاریس صحنه حمله تروریستی مردی با اسلحه به خودروی پلیس بود. با این حال، آن طور که نرخ حضور شهروندان فرانسوی پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهد، این واقعه بر میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری تأثیری نگذاشته است.

یازده نامزد در یازدهمین انتخابات جمهوی پنجمین فرانسه در سال ۲۰۱۷ باهم رقابت می‌کنند

وزارت کشور در فرانسه اعلام کرده است که میزان مشارکت فرانسوی‌ها در انتخابات تا ساعت ۱۷ به وقت اروپای مرکزی ۶۹.۴۲ درصد بوده است، کمی کمتر از نزح مشارکت ۷۰.۵۹ درصدی مردم در سال ۲۰۱۲، در همین ساعت. تا ظهر امروز نرخ مشارکت ۲۸.۵۴ درصد و کم بالاتر از درصد مشارکت مردم در سال ۲۰۱۲ بود.

انتخابات ریاست‌جمهوری امروز در فرانسه، درحالی تحت تدابیر امنیتی و شرایط وضعیت فوق‌العاده برگزار می‌شود که سه روز پیش، همزمان با مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات، ابو یوسف، بلژیکی و وابسته به داعش به روی یک خودروی پلیس در خیابان شانزلیزه آتش گشود. در این حادثه یک مأمور پلیس و مهاجم کشته شدند. یک عابر و دو مأمور دیگر پلیس نیز زخمی شدند.

نگرانی از تکرار حوادث تروریستی باعث شده، نیروهای امنیتی از مردم بخواهند از شکل دادن به صف‌های طویل انتخاباتی خودداری کنند.

از میان ۱۱ نامزد حاضر در انتخابات، مارین لوپن از حزب راست افراطی «جبهه ملی»، امانوئل ماکرون میانه‌رو، فرانسوا فیون، نامزد جمهوری‌خواه، و ژان لوک ملانشون، نامزد چپگرای «فرانسه سرکش» بیشترین شانس را برای حضور در دور دوم انتخابات دارند.

دفاتر رأی‌گیری از ساعت ۸ صبح باز‌ بودند، و در ساعت ۱۹ (در شهرهای بزرگ، ساعت ۲۰) بسته خواهند شد.


♦ پی نوشت

پیشتازی ماکرون و لوپن

دور دوم انتخابات، در هفتم ماه مه برگزار خواهد شد.

 


پرونده انتخابات ریاست‌جمهوری در زمانه:

فرانسه: انتخابات ریاست جمهوری

Share