Share

گفته می‌شود که محمد باقر قالیباف حاضر به کناره‌گیری به نفع ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری نشده است. رئیسی می‌گوید اگر لازم باشد در چارچوب «جمنا» – تشکل‌ اصول‌گرایان – خود را با شهردار فعلی تهران و نامزد اصول‌گریان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ هماهنگ می‌کند. او خاطرنشان کرده که از این نظر «مشکلی» پیش نمی‌آید.

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف

رئیسی این سخنان را در یک نشست انتخاباتی با «فراکسیون ولایت» مجلس ایراد کرد.

بعداز ظهر یکشنبه ۳ اردیبهشت «فراکسیون ولایت» مجلس شورای اسلامی نشستی برای گفت و شنود با رئیسی برگزار کرد. در این جلسه که از طریق اینستاگرام ابراهیم رئیس به طور زنده پخش میشد ۷۰ تا ۱۰۰ نفر از نمایندگان اصولگرا شرکت داشتند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده اصولگرای شاهین شهر گفته است «این جلسه به نوعی اعلام آمادگی نمایندگان فراکسیون ولایت در جهت کمک به اجرای برنامه آقای رییسی به فراکسیون ولایت مجلس بود».

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه شرکت نکرده بود.

رئیسی در این جلسه در توضیح برنامههای خود گفته است الویت کاری او در صورت رسیدن به ریاست جمهوری حل مسائل اقتصادی است و با فساد مبارزه خواهد کرد. او تاکید کرده است: «باید از تحریم‌ها به مثابه فرصت برای کشور استفاده کنیم.»

رئیسی گفته است او در جریان رقابتها وارد تخریب کاندیداهای دیگر نخواهد شد زیرا این کار را حرام شرعی می‌داند.

جمنا جبهه تازه تاسیس اصولگرایان تاکید داشت با یک نامزد واحد در انتخابات شرکت کند. ابراهیم رئیسی دارنده بالاترین رای در این جبهه نامزدی خود را به طور مستقل اعلام کرد اما از حمایت آنان برخوردار است.

در باره علت شرکت رئیسی و قالیباف هر دو در رقابتهای انتخاباتی فرضیههای مختلفی وجود دارد. از جمله این که قالیباف حاضر به کنارهگیری به نفع او نشده است.

پیشتر این فرضیه نیز مطرح شده بود که اصولگرایان به شرطی رئیسی را نامزد واحد خود قلمداد خواهند کرد که قالیباف در دولت او رتبه بالایی داشته باشد.

برخی معتقدند که قالیباف آرای بیشتری نسبت به رئیسی کسب خواهد کرد.

شاید از این رو باشد که رئیسی تاکنون از برخورد مستقیم به دولت فعلی و روحانی احتراز کرده اما تبلیغات قالیباف موضعی تهاجمی نسبت به دولت و رئیس جمهور فعلی دارد.

انتخابات ۱۳۹۶

Share