Share

امروز سه‌شنبه ۲۵ آوریل / ۵ اردیبهشت در ژنو کنفرانس ویژه‌ای از سوی سازمان ملل در مورد کمک به مردم یمن برگزار می‌شود. یونیسف در گزارشی به این کنفرانس از وضعیت ناگوار کودکان یمن گفته است.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه خود گفته است که خشونت‌های جاری در یمن یکی از بدترین بحران‌های گرسنگی در جهان را تشدید کرده است.

بنا به این گزارش، در یمن حدود هفت میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی خود را چگونه به‌دست خواهند آورد و حدود ۲,۲ میلیون کودک دچار سوء تغذیه هستند

بر اساس برآوردهای یونیسف و برنامه جهانی غذایی سازمان ملل متحد (WFP) اگر هر چه سریعتر کمک‌ها و درمان‌های لازم به یمن نرسد جان نیم میلیون کودک در خطر خواهد بود.

گیرت گاپلائر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در یونیسف گفت: «میلیون‌ها کودک در یمن از سوء تغذیه رنج می‌برند. بسیاری از آن‌ها از بیماری‌هایی جان می‌بازند که کاملاً قابل درمان‌اند.»

او افزود: «طرف‌های درگیری در یمن و جامعه جهانی باید هر چه سریعتر دست به اقداماتی برای مقابله با قحطی بزنند تا جان کودکان بیشتری گرفته نشود. ما در حال از دست دادن زمان هستیم.»

ادامه خشونت‌ها و ناامنی غذایی فجایع دیگری نیز در پی داشته است. برای زنده ماندن، خانواده‌ها تدابیر ناگواری در نظر می‌گیرند، از جمله کودکان را وادار به ازدواج زودهنگام می‌کنند و یا آن‌ها را به گروه‌های مسلح می‌سپارند.

به‌گفته یونیسف در مقایسه با چهار ماهه نخست سال گذشته میلادی، امسال تا ماه آوریل شمار کودکان به‌خدمت گرفته‌شده در گروه‌های مسلح سه برابر افزایش یافته است.

افزون بر این، امدادگران و فعالان سازمان‌های کمک‌رسان به‌دلیل درگیری‌های جاری در بخش‌های بزرگی از یمن نمی‌توانند کمک‌های مورد نیاز کودکان و خانواده‌هایشان را به آن‌ها برسانند.

با این حال به‌رغم تمام این مشکلات، یونیسف و سازمان‌های همکارش توانسته‌اند در ماه فوریه وضعیت تغذیه ۱۳۲ هزار کودک را بررسی کرده و بیش از پنج هزار کودک را که از سوء تغذیه رنج می‌بردند نجات دهند.

به‌عنوان بخشی از کارزار واکسیناسیون فلج اطفال، حدود پنج میلیون کودک زیر پنج سال با ویتامین «آ» مورد مراقبت قرار گرفتند.

برنامه جهانی غذایی سازمان ملل توانست برای ۵,۳ میلیون نفر در ۱۷ استان کمک‌های غذایی ارائه دهد. در اوایل ماه جاری آوریل، برنامه جهانی غذایی سازمان ملل اعلام کرد که توزیع مواد غذایی در یمن را بین ۹ میلیون نفر گسترش خواهد داد.

یونیسف و برنامه جهانی غذایی سازمان ملل باید ۲,۹ میلیون نفر کودک زیر پنج سال، مادران باردار و مادران شیرده در یمن را تغذیه کنند در حالی که توانایی کنونی این دو سازمان ۲۰ درصد نیازهای فوری را جبران می‌کند.

یونیسف و برنامه جهانی غذایی سازمان ملل خواهان یافتن راه حل سیاسی هر چه سریعتر برای جنگ یمن هستند. به‌گفته آن‌ها، طرف‌های درگیری و کسانی که می‌توانند در تصمیم‌های آن‌ها تأثیرگذار باشند باید اجازه دهند تا مردم به نیازمندی‌های خود دسترسی یابند و از هر گونه اقدامی که مانع از تحویل کمک‌های انسان‌دوستانه شود جلوگیری کنند.

در جنگ یمن از یک طرف نیروهای طرفدار عبد ربه منصور هادی که از سوی عربستان سعودی و متحدانش حمایت می‌شوند قرار دارند و از طرف دیگر شیعیان حوثی و وفاداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن که ایران از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. شیعیان حوثی صنعا، پایتخت یمن و مناطقی از این کشور به‌ویژه در شمال و غرب را در اختیار دارند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، دو سال جنگ در یمن، از زمان مداخله ائتلاف عربی تاکنون هفت هزار و ۷۰۰ نفر کشته که بیشتر آن‌ها غیرنظامیان بودند، و ۴۲ هزار و ۵۰۰ نفر زخمی داشته است.

بیشتر بخوانید:

در آستانه سومین سال جنگ در یمن، هر ۱۰ دقیقه یک کودک می‌میرد

«ائتلاف به رهبری عربستان حقوق کودکان یمنی را زیر پا گذاشته است»

Share