Share

ارتش ترکیه در نخستین ساعات سه‌شنبه ۲۵ آوریل / ۵ اردیبهشت مواضع کردها در منطقه سنجار عراق و در شمال شرق سوریه را بمباران کرد. در این حملات ۲۰ نفر کشته شدند. بدین ترتیب ترکیه عملیات نظامی خود علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و نیروهای نزدیک به آن را گسترش داد.

به‌گزارش رویترز، حملات هوایی ارتش ترکیه به خاک سوریه مواضع «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) را مورد هدف قرار دادند. «یگان‌های مدافع خلق» بخشی از «نیروهای دموکراتیک سوریه» (FDS)، متشکل از کردها و عرب‌های سوریه هستند که آمریکا در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) برای بازپس‌گیری شهر رقه از آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

ارتش ترکیه اعلام کرد که هدف از این حملات جلوگیری از حمل و نقل سلاح و مواد منفجره توسط پ‌ک‌ک به خاک ترکیه به‌منظور انجام عملیات است.

ارتش ترکیه در بیانیه‌ای گفت: «برای از بین بردن مواضع تروریست‌ها که امنیت، وحدت و تمامیت کشور ما و ملت ما را تهدید می‌کنند، و به‌عنوان بخشی از حقوق ما بر اساس قوانین بین‌المللی، این حملات هوایی انجام شد (…) و اهداف مورد نظر با موفقیت خاموش شدند.»

«یگان‌های مدافع خلق» گفته‌اند که مقرشان در کوه کاراچوک در نزدیکی شهر مالکیه سوریه، به‌ویژه مرکز مطبوعاتی، ایستگاه رادیویی، امکانات ارتباطی و مؤسسات نظامی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

مرکز فرماندهی «یگان‌های مدافع خلق» در بیانیه‌ای گفته است: «این حمله خائنانه باعث تلفات – کشته و زخمی – در میان رفقای ما شده است.»

از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که سه نفر از افراد «یگان‌های مدافع خلق» در جریان حملات هوایی ترکیه در خاک سوریه کشته شدند.

ژنرال شمه بوسالی، یکی از فرماندهان نظامی کرد در سنجار نیز از کشته شدن ۲۰ نفر از پیشمرگه‌های کرد و زخمی شدن ۹ نفر دیگر خبر داد و این حمله را یک «اشتباه« توصیف کرد زیرا به‌گفته او پیشمرگه‌ها برای مقابله با نیروهای ترکیه در آن‌جا مستقر نبودند.

نیروی هوایی ترکیه به‌طور منظم منطقه مرزی بین عراق و ترکیه را بمباران می‌کند. در این منطقه از زمان شکست مذاکرات صلح کردها با دولت ترکیه در ژوئیه سال ۲۰۱۵ نیروهای پ‌ک‌ک مستقر هستند. با این حال این نخستین بار بود که نیروی هوایی ترکیه مواضع «یگان‌های مدافع خلق» در منطقه سنجار را مورد هدف قرار می‌دهد.

نیروهای پ‌ک‌ک پس از اعزام نیرو برای کمک به کردهای ایزدی در مقابل حملات داعش، بیشتر در منطقه سنجار جا گرفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از ماه‌ها پیش گفته است که پ‌ک‌ک در منطقه سنجار در شمال غرب عراق و در ۱۱۵ کیلومتری مرز ترکیه نفوذ کرده و آنکارا اجازه نمی‌دهد که آین «سازمان جدایی‌طلب» در این منطقه فعالیت کند.

پ‌ک‌ک از سال ۱۹۸۴ برای کسب خودمختاری علیه دولت مرکزی ترکیه سلاح به‌دست گرفته است. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا این حزب را یک سازمان تروریستی می‌شناسند.

Share