Share

 زندانیان سیاسی زن محبوس در بند قرنطینه زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای هم‌زمان با روز زن در ایران می‌گویند که «روح و روان» آن‌ها در اتاق‌های بازجویی، «بار‌ها و بار‌ها مورد تجاوز» قرار گرفته است.

 
 
بنا به این بیانیه که در سایت کلمه منتشر شده، زندانیان سیاسی زن به خاطر جنسیت‌شان در اتاق‌های بازجویی مورد فشار قرار گرفته‌اند و بازجویان مرد در در اتاق‌های بازجویی و «در خلوت با زنان زندانی»، با پیش کشیدن مسائل جنسی، آنان را مجبور به «اعترافات دروغین علیه خود و دیگران، با ذکر جزئیات» کرده‌اند.
 
زندانیان سیاسی زن با اشاره به اینکه در زندان مورد «خشونت کلامی جنسی» قرار گرفته‌اند، می‌گویند که این مسئله یکی از روش‌های بازجویان در خصوص برخی بازداشت‌شدگان زن برای «درهم شکستن مقاومت» آن‌ها بوده است.
 
به گفته امضاکنندگان این بیانیه شرح جزئیات خشونت‌های جنسی روانی اعمال شده بر آن‌ها «شاید تنها در یک محفل خصوصی با حضور مقامات قضایی امکان‌پذیر باشد.»
 
«ضرب و شتم و شکنجه» زندانیان زن از دیگر موارد مطرح شده از سوی زنان زندانی است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «در بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات و سپاه، اعمال شکنجه از جمله روش‌های معمول برای اخذ اعتراف بوده و سیلی زدن، تو سری، پرتاب اشیا و یا صندلی به سوی متهم، ضرب و شتم با مشت و… از جمله روش‌هایی است که در مورد زنان زندانی پس از انتخابات اجرا شده است.»
 
زنان زندانی سیاسی که پس از سپری کردن دوران بازجویی به بند عمومی زندان منتقل شده بودند، از مهرماه ۸۸، به بند متادون زندان اوین منتقل شدند از هرگونه امکانات رفاهی که به سایر زندانیان تعلق می‌گرفت، محروم بودند. «نداشتن هواخوری مستمر، عدم اجازه برای استفاده از سالن ورزش و کلاس‌های فرهنگی و ممانعت از حق تماس تلفنی با خانواده‌هایشان» از جمله محرومیت‌های اعمال شده علیه آنان است.
 
در حال حاضر ۳۲ زن سیاسی زندانی در سالن کوچک قرنطینه اوین نگهداری می‌شوند و به آن‌ها اعلام شده که در آینده نزدیک به زندان ورامین منتقل می‌شوند
 
نگهداری در سلول انفرادی، ممانعت از تماس و ملاقات با خانواده و عدم دسترسی به وکیل و صدور احکام تبعید برای شماری از زنان و انتقال‌ آنان به زندان رجایی‌شهر ازجمله موارد نقض حقوق زندانیان است که از سوی زندانیان سیاسی زن به آن پرداخته شده است.
 
در حال حاضر ۳۲زن سیاسی زندانی در سالن کوچک قرنطینه (متادون زندان) اوین نگهداری می‌شوند و به آن‌ها اعلام شده که در آینده نزدیک به زندان ورامین منتقل می‌شوند.
 
بهاره هدایت، عالیه اقدام‌دوست، لیلا توسلی، عاطفه نبوی، مهدیه گلرو، نازنین حسن‌نیا، هنگامه شهیدی، فاطمه درویش، پروین جواد‌زاده، هانیه فرشی‌شتربان، لادن مستوفی، شعله طائب، منیژه نصراللهی، صحبا رضوانی، سوسن تبیانیان، نازیلا دشتی، فرح واضحان، کفایت ملک‌محمدی، زهرا جباری و فاطمه خرم‌جو از جمله زندانیان سیاسی هستند که به بند متادون زندان اوین منتقل شده‌اند.
 
این بیانیه در حالی منتشر شده که در اردیبهشت ماه جاری ۱۱نفر از فعالان زن بازداشت شدند یا برای اجرای احکام حبس صادره، به زندان فراخوانده شدند.

 

Share