Share

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از آزادی قاسم حسینی، دیپلمات ایرانی دستگیر شده در مصر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات اعلام کرده است که مصری‌ها دیپلمات ایرانی را اشتباهاً به‌جای شخص دیگری که مورد نظرشان بود دستگیر کرده بودند که پس از پوزش از ایران وی را بعد از دو ساعت آزاد کردند.

خبر بازداشت دیپلمات ایرانی در مصر را روز گذشته هشتم خردادماه یک رسانه دولتی منتشر و یک مقام قضایی نیز تأیید کرده بود.

با وجود گزارش خبرگزاری دولتی مصر (منا) در روز گذشته، مبنی بر بازجویی از قاسم حسینی، دیپلمات ایرانی که در دفتر حافظ منافع ایران در قاهره کار می‌کند، این دفتر چنین خبری را تکذیب نمود.

به گفته منا، حسینی که چند روز پیش بازداشت شد، به «جاسوسی برای کشوری خارجی (ایران) به قصد صدمه زدن به منافع مصر» متهم شده بود.

 

رجانیوز «تیم امنیتی» رئیس سابق سازمان امنیت مصر را «پشت پرده» بازداشت موقت دیپلمات ایرانی دانست

تارنمای رجانیوز نزدیک به منابع امنیتی ایران نیز امروز پس از سخنان وزیر اطلاعات مبنی بر آزادی قاسم حسینی در گزارشی اعلام کرد: «تیم امنیتی عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت مصر پشت پرده بازداشت موقت دیپلمات ایرانی بوده و بلافاصله پس از بازداشت این دیپلمات از طریق روزنامه "الاهرام" مصر این خبر را رسانه‌ای کرده است.»

گفتنی است ایران و مصر در زمان حکومت حسنی مبارک در مصر، هیچ‌گونه ارتباطی با هم نداشتند. تهران در سال ۱۹۸۰ در اعتراض به امضای قرارداد صلح بین اسرائیل و این کشور و همچنین پذیرفتن محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران روابط سیاسی‌اش را با قاهره قطع کرد.

در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، وی پس از ۲۰ سال قطع روابط ایران با مصر، ۱۹ آذرماه ۱۳۸۲ در اجلاس سران درباره جامعه اطلاعات در ژنو با حسنی مبارک رئیس جمهوری وقت مصر دیدار و گفت‌وگو کرد.
در اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۶ نیز محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران اعلام کرد: «آماده هستیم تا اگر همین امروز دولت مصر اعلام آمادگی کند، سفارت‌مان را در آن دایر کنیم.»

پس از سقوط دولت حسنی مبارک در فوریه امسال، مصر و ایران علاقه‌مندی خود برای از سرگیری روابط را ابراز کرده‌اند.
 

Share