Share

شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در نخستین ساعات پنج‌شنبه ۲۷ آوریل / ۷ اردیبهشت به یک پایگاه نظامی در کشمیر هند، در نزدیکی خط مرزی پاکستان و هند حمله کرده و سه سرباز را کشتند.

نیروهای امنیتی هند در کشمیر ـ عکس از آرشیو

نیروهای امنیتی هند در کشمیر ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، یک سخنگوی ارتش هند اعلام کرد که دو مهاجم با شلیک سربازان این کشور کشته شدند.

هند پاکستان را متهم می‌کند که از جدایی‌طلبان کشمیر حمایت می‌کند اما پاکستان این اتهام را رد می‌کند. با این حال خشم مردم در این منطقه با اکثریت مسلمان علیه مقامات هند گسترش یافته است.

در هفته‌های اخیر هزاران نفر از مردم کشمیر به خیابان‌ها آمدند و علیه خشونت نیروهای امنیتی هند دست به اعتراض زدند. این اعتراضات در پی پخش ویدئویی صورت گرفت که در آن نشان داده می‌شد مردی در جلوی یک خودرو نیروهای امنیتی به‌عنوان سپر انسانی بسته شده بود.

مقامات هندی روز چهارشنبه ۲۶ آوریل / ۶ اردیبهشت به‌منظور جلوگیری از پخش این تصاویر ۲۲ سایت اینترنتی در کشمیر را به‌مدت یک ماه مسدود کردند.

کشمیر در منطقه هیمالیا، منطقه‌ مورد مناقشه هر دو دولت هند و پاکستان است و گرچه بین این دو کشور تقسیم شده، هر دو دولت ادعای مالکیت تمام آن را دارند. هند و پاکستان تا کنون سه بار با یکدیگر جنگیده‌اند که دو بار آن بر سر کنترل کشمیر بوده است.

این دو دولت سال ۲۰۰۳ آتش‌بس بر سر نزاع‌های کشمیر را پذیرفتند اما باز هم تاکنون بارها به روی یکدیگر و غیرنظامیان کشمیر آتش گشوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

کشته‌شدن شش معترض کشمیری در تیراندازی پلیس هند

Share