Share

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز بار دیگر «خشونت‌های بی‌رحمانه» در سرکوب‌ معترضان سوریه و لیبی را محکوم کرد و آن‌ها را «تکان‌دهنده» خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ناوی پیلای که به‌هنگام هفدهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در برابر نمایندگان ۴۷ کشور سخن می‌گفت اظهار داشت: «اعمال خشونت‌بار دولت‌های لیبی و سوریه تکان‌دهنده است.» وی این اقدامات را «کاملأ بر علیه حقوق بنیادین بشر» دانست.

خانم پیلای افزود: «به‌کارگیری بیش از اندازه از نیروهای مرگبار علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم نه تنها تجاوز به حقوق بشر، از جمله حق زندگی است؛ بلکه تنش‌ها را شدت می‌بخشد و گرایش به ایجاد فرهنگ خشونت را دامن می‌زند.»

کمیسر عالی حقوق بشر بار دیگر حکومت سوریه را فراخواند تا با ورود هیأت بررسی نقض حقوق بشر در قیام‌های مردمی، به این کشور موافقت کند.

این هیأت قرار است تا تاریخ ۱۵ ژوئن گزارش مقدماتی خود در مورد پرونده نقض حقوق بشر در سوریه را ارائه دهد. این پرونده در جریان نشست ویژه ۲۹ آوریل شورای حقوق بشر سازمان ملل، در مورد سوریه درخواست گردید.

کمیسر عالی حقوق بشر بار دیگر حکومت سوریه را فراخواند تا با ورود هیأت بررسی نقض حقوق بشر به این کشور موافقت کند

حکومت بشار اسد با گسترش اعتراضات مردمی، در هفته‌های اخیر نیروهای نظامی خود را به شهرهای مختلف سوریه به‌ویژه شهرهای تل کلاخ در ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی دمشق؛ حمص در مرکز؛ بانیاس در شمال غرب؛ و درعا در جنوب این کشور که مراکز اعتراضات عمومی بودند، گسیل داشت.

در آخرین آماری که بامداد امروز فعالان حقوق بشر منتشر کردند، روز گذشته ۱۱ شهروند، از جمله یک دختربچه در منطقه حمص که منطقه‌ پرالتهابی است؛ توسط نیروهای نظامی حکومت کشته و نزدیک به ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

یک فعال حقوق بشر گفت: «روز یک‌شنبه تعداد افرادی که در شهرهای رستن و تلبیسه توسط نیروهای امنیتی حکومت سوریه کشته شدند به ۱۱ نفر افزایش یافت.»

این فعال حقوق بشر که فهرست کشته‌شدگان را اعلام کرد افزود: «جست‌وجو و بازرسی در این منطقه، به‌ویژه در تلبیسه همچنان ادامه دارد.»

وی گفت زخمی‌شدگان به بیمارستان‌های حمص منتقل گردیده‌اند و جاده‌های منتهی به این شهر توسط نیروهای امنیتی بسته شده‌اند.

سپیده‌دم روز گذشته ده‌ها تانک شهرهای رستن و تلبیسه در نزدیکی حمص را محاصره کرده و به روی خانه‌های آن‌ها آتش گشودند.

با وجود تلاش نیروهای امنیتی سوریه برای سرکوب تظاهرات با توسل به خشونت، حرکت‌ها و اعتراضات ضد حکومتی در این کشور همچنان ادامه دارد.

مدافعان حقوق بشر اعلام کرده‌اند که از اسفندماه سال گذشته، یعنی زمان شروع تظاهرات و درگیری‌ها در سوریه، تاکنون بیش از هزار و صد نفر جان خود را از دست داده‌اند.
 

Share