Share

سپاه پاسداران با واگذاری تیم تراکتورسازی تبریز موافقت کرد. سپاه گفته که این واگذاری با هدف «ایجاد ساختاری منسجم و باثبات» در این باشگاه صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست جدی واگذاری باشگاه تراکتورسازی با حضور مسئولان این باشگاه و موافقت سپاه پاسداران، نهاد مالک آن، برگزار شد.

پیش از این فرماندهی کل سپاه پاسداران دستور واگذاری باشگاه تراکتورسازی تبریز را صادر کرده بود.

در نشست مسئولان تصمیم گرفته شده که روند واگذاری باشگاه تراکتورسازی تبریز با حفظ ساختار مدیریتی موجود به صورتی انجام شود تا ثبات باشگاه برهم نریزد.

همچنین گفته شده که پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین اعتبارات مورد نیاز باشگاه در سال‌های آتی صورت خواهد گرفت.

تیم تراکتورسازی تبریز در اوایل دهه ۱۳۸۰ در لیگ یک فوتبال ایران حضور داشت و پیش از آن‌که وارد لیگ برتر شود همواره بازی‌های این تیم با استقبال تماشاگران آذربایجانی روبه‌رو می‌شد. با افزایش استقبال از تراکتورسازی در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار یک فرمانده سپاه پاسداران به نام کریم ملاحی از تهران مأموریت یافت که به‌عنوان مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی به تبریز برود. او سپس از سرهنگ مجتبی پیمبری، فرمانده وقت یگان ویژه غرب تهران بزرگ به عنوان قائم مقام خود استفاده کرد. پس از ورود تراکتورسازی به لیگ بر‌تر فوتبال ایران این تیم در سال ۱۳۸۹ از کارخانه تراکتورسازی تبریز به نیروی زمینی سپاه پاسداران منتقل شد و سردار مصطفی آجرلو، از فرماندهان قدیمی سپاه ریاست باشگاه را برعهده گرفت.

در تمام این مدت مسئولان سپاهی این تیم تلاش کرده‌اند تا مانع از گسترش گرایش‌های ملی و قومی در بین تماشاگران تراکتورسازی شوند.

در دنیای فوتبال ایران حمایت مالی تراکتورسازی تبریز توسط سپاه پاسداران پدیده نادری نیست. بسیاری از باشگاه‌های فوتبال ایران سال‌هاست به تملک نهادهای امنیتی و نظامی درآمده‌اند.

برپایه گزارشی که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم، دو سال پیش منتشر کرده بود، منابع نزدیک به ۶۰ درصد باشگاه‌های فوتبال لیگ برتر ایران از بودجه عمومی تأمین می‌شدند.

در همین زمینه:

پرچم «تراختور» در دست سپاه پاسداران

قراردادهای میلیاردی و فساد ساختاری در فوتبال ایران

Share