Share

آلبانی و مقدونیه، دو کشور حوزه بالکان در بحران سیاسی فرو رفته‌اند. ناسیونالیست‌ها در مقدونیه با اشغال پارلمان و ضرب‌وجرح نمایندگان آلبانیایی‌تبار از ریاست یک نماینده این اقلیت بر پارلمان جلوگیری کردند. در آلبانی نیز سوسیالیست‌ها رئیس‌جمهوری را در ضمن بایکوت مجلس از سوی اپوزیسیون انتخاب کردند؛ به این بهانه که به سرنوشت مقدونیه دچار نشوند.

هجوم ناسیونالیست‌ها به داخل پارلمان مقدونیه – عکس: AFP

پیتر فیث، فرستاده صلح سابق ناتو به مقدونیه شنبه ۲۹ آوریل در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» نسبت به وقوع جنگ داخلی در مقدونیه هشدار داد. او گفت که «ناسیونالیست‌ها دارند با آتش بازی می‌کنند.»

بحران سیاسی طولانی‌مدت مقدونیه پنج‌شنبه گذشته به خشونت کشیده شد و حامیان حزب حاکم «سازمان انقلابی داخلی مقدونیه ــ حزب دموکراتیک اتحاد ملی مقدونیه»، حزب ناسیونالیست این کشور پارلمان را اشغال کردند. این اتفاق پس از آن رخ داد که اکثریت جدید پارلمان در نخستین گام برای تغییر دولت تحت رهبری ناسیونالیست‌ها، طلعت جعفری، یک نماینده آلبانیایی‌تبار و چریک سابق را به عنوان رئیس پارلمان انتخاب کردند.

اکثریت جدید پارلمان در اختیار حزب اپوزیسیون سابق مقدونیه، یعنی حزب سوسیال‌دموکرات است. رهبری این حزب در اختیار زوران زائف است که در ماجرای اشغال پارلمان مجروح شد.

ناسیونالیست‌های حامی نیکولا گرویفسکی، نخست‌وزیر سابق جلوی انتقال صلح‌آمیز قدرت را گرفته‌اند. آنها سوسیال‌دموکرات‌ها را به معامله با اقلیت آلبانیایی‌تبار و «تفرقه‌انداختن» در جامعه متهم می‌کنند.

فرستاده سابق ناتو که سال ۲۰۰۱ پیمان صلح بین نیروهای امنیتی مقدونیه و چریک‌های آلبانیایی‌تبار را به امضا رساند، اکنون خواستار توقف مذاکرات پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا تا زمان رفع بحران شده است.

این دیپلمات هلندی همچنین پیشنهاد وضع تحریم‌های مشخص علیه این کشور را داده است.

در حادثه اشغال پارلمان به دست ناسیونالیست‌ها زیادین سلا، یک نماینده آلبانیایی‌تبار به شدت مجروح شد و دیگر نمایندگان آلبانیایی‌تبار و سوسیال‌دموکرات نیز بر اثر برخوردها دچار خون‌ریزی‌های سطحی شده بودند. به گفته پلیس، در این حادثه مجموعاً ۱۰۲ نماینده زخمی شده‌بودند و بیش از ۴۰ تن از آنان به بیمارستان رفتند.

انتخاب رئیس‌جمهور جدید و تعمیق شکاف سیاسی در آلبانی

آلبانی، همسایه مقدونیه در بالکان نیز در خطر تعمیق بحران سیاسی قرار دارد.

حزب سوسیالیست این کشور با استفاده از اکثریت خود در پارلمان جمعه ۲۸ آوریل یک رئیس‌جمهوری جدید را انتخاب کرد.

حزب اپوزیسیون آلبانی، «حزب دموکراتیک» دو ماه است که پارلمان را بایکوت کرده. انتخاب ریاست‌جمهوری جدید نیز همزمان با بایکوت آنها و بدون جلب موافقت‌شان انجام گرفت.

الیر متا، رئیس‌جمهوری جدید دو دوره کوتاه به عنوان نخست‌وزیر سوسیالیست‌ها بر سر کار بود، اما پس از آن حزب سومی تشکیل داد که در هشت سال اخیر نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب حزب حاکم بر آلبانی داشته است.

حزب دموکراتیک سوسیالیست‌ها را به «دورویی» متهم می‌کند و می‌گوید آنها کسی را به عنوان رئیس‌جمهوری برگزیده‌اند که خود در سال‌های گذشته او را «نماد همه چیزهای فاسد در آلبانی» توصیف می‌کردند.

متا در واکنش گفته که بایکوت طولانی‌مدت اپوزیسیون او را به قبول ریاست‌جمهوری کشانده‌است. او با اشاره به بحران مقدونیه گفته که «اگر به اجماع نرسیم، آلبانی هم مثل مقدونیه خواهد شد.»

Share