Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در پاسخ به ادعای برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری که گفته‌اند قصد دارند یارانه‌ها را افزایش دهند گفت چنین اقدامی امکان‌پذیر نیست.

علی لاریجانی: امکان افزایش وام‌های ازدواج، یارانه، وام مسکن و سایر خدمات وجود ندارد چرا که دولت پولی برای پرداخت ندارد.

علی لاریجانی: امکان افزایش وام‌های ازدواج، یارانه، وام مسکن و سایر خدمات وجود ندارد چرا که دولت پولی برای پرداخت ندارد.

علی لاریجانی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در نشستی با جمعی از فرهنگیان استان قم در واکنش به سخنان برخی مبنی بر افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها گفت: «در شرایط فعلی اقتصادی کشور، دولت توان افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها را ندارد.»

لاریجانی افزود: «سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال یارانه در کشور داده می‌شود که با توجه به درآمدها و هزینه‌های دولت افزایش آن امکان‌پذیر نیست چرا که دولت پولی برای پرداخت آن ندارد.»

از بین شش کاندیدای ریاست‌ جمهوری، ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، دو کاندیدای اصولگرایان در معرفی برنامه‌های اقتصادی خود در کارزار انتخاباتی، وعده افزایش یارانه‌های نقدی تا سه‌ برابر را داده‌اند.

به‌گفته رئیس مجلس ایران «تا زمانی که اقتصاد کشور شکوفا نشود و ثروت ایجاد نشود امکان افزایش وام‌های ازدواج، یارانه، وام مسکن و سایر خدمات وجود ندارد چرا که دولت پولی برای پرداخت ندارد.»

در روزهای اخیر وعده افزایش یارانه‌ها از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی گروهی از مسئولان کشور، نمایندگان مجلس و اقتصاددانان مورد انتقاد قرار گرفته است.

بر اساس آن‌چه رئیسی و قالیباف برای افزایش یارانه‌ها مدعی شده‌اند، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵٠٠ تومانی در صورت سه برابر شدن باید به رقم ١٣۶ هزار و ۵٠٠ تومان برای هر فرد برسد. این رقم با درنظرگرفتن جمعیت ٧۵ میلیونی کشور، به ١٠ هزار و ٢٣٧ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان در هر ماه و ١٢٢ هزار و ٨۵٠ میلیارد تومان در سال خواهد رسید که در چهار سال دوران ریاست‌‌ جمهوری به ۴٩١ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان می‌رسد و این تقریباً دو برابر بودجه کل کشور خواهد بود.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

صفحه ویژه انتخابات ۱۳۹۶
Share