Share

امانوئل مکرون، نامزد مستقل و مارین لوپن، نامزد جبهه ملی فرانسه در آخرین مناظره تلویزیونی پیش از برگزاری دور پایانی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شرکت کردند. نقش فرانسه در اتحادیه اروپا، مقابله با بحران‌های اجتماعی از جمله بیکاری و تروریسم و همچنین یورو به عنوان واحد پول فرانسه، از موضوعات این مناظره تلویزیونی بود.

امانوئل مکرون، نامزد مستقل و مارین لوپن، رهبر جبهه ملی

در این مناظره تلویزیونی که دو ساعت و نیم به درازا کشید و به این ترتیب به عنوان طولانی‌ترین مناظره تلویزیونی در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ثبت شد، مکرون، رقیب انتخاباتی‌اش را به ملی‌گرایی افراطی، فساد و بی‌اطلاعی متهم کرد که قصد دارد به بهانه مقابله با اسلامگرایی و تروریسم، فرانسه را به ورطه یک جنگ داخلی بیندازد. لوپن هم، مکرون را متهم کرد که یک سیاستمدار خودخواه و کم‌تجربه است که می‌خواهد فرانسه را تحت سلطه آلمان درآورد.

لوپن خنده‌کنان گفت در هر حال رئیس جمهوری آینده فرانسه یک زن است. یا خود او و یا اگر شکست بخورد، آنگلا مرکل. کنایه‌ای از وابستگی مکرون به سیاست‌های کلان اتحادیه اروپا و الگوبرداری او از دستاوردهای آلمان در مبارزه با بیکاری و در اصلاح دولت رفاه.

در مجموع برخلاف انتظار همگان، مناظره تلویزیونی مکرون – لوپن نمایانگر سقوط فرهنگ سیاسی در فرانسه بود.

رسانه‌های فرانسه، صبح چهارشنبه، ۴ مه اعلام کردند که مکرون در این «بحث کثیف» پیروز شده و مارین لوپن، رهبر راست‌گرای جبهه ملی را  به تحریک و توهین مدام به مکرون متهم کردند.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، امانوئل مکرون با برخورداری از ۶۰ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز می‌شود.

دور پایانی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، یکشنبه ۷ مه برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

خشنودی اتحادیه اروپا از نتیجه دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

 

Share