Share

واشنگتن در تلاش است تا قراردادهای فروش میلیاردها دلار اسلحه به عربستان سعودی را تا پیش از سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به آن کشور نهایی کند.

آمریکا میلیاردها دلار سلاح به عربستان می‌فروشدخبرگزاری «رویترز» جمعه پنجم مه گزارش داد که فروش میلیاردها دلار سلاح‌های پیشرفته و سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نظامی به عربستان سعودی در دستور کار دولت ترامپ در آستانه نخستین سفر خارجی او به ریاض قرار دارد.

بر اساس این گزارش، دو کشور ایالات متحده و عربستان تلاش می‌کنند تا مناسبات میان یکدیگر را پس از دوره‌ای بحرانی به دلیل توافق هسته‌ای با ایران در زمان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین هرچه بیشتر ترمیم کنند.

به گزارش رویترز، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای پیشرفته نظامی در مذاکرات فروش اسلحه به عربستان قرار دارند. سیستم دفاع موشکی پیشرفته تاد (THAAD) که چندی‌پیش برای پاسخ به تهدیدهای کره شمالی در کره جنوبی نصب شد، یکی از این موارد است و به تنهایی حدود یک میلیارد دلار قیمت دارد. سیستم نرم‌افزاری پیشرفته فرماندهی و کنترل و ارتباطات جنگ و نیز بسته‌ای از قابلیت‌های ماهواره‌ای نظامی از دیگر موارد این مذاکرات هستند. در کنار این سیستم‌ها، خودروهای زره‌پوش جنگی نیز در معاملات بین واشنگتن و ریاض ردوبدل خواهند شد.

یکی از قراردادهایی که ۲۰۱۵ بین دولت اوباما و ریاض امضا شد، قراردادی به ارزش ۱۱.۵ میلیارد دلار برای فروش کشتی‌های جنگی چندمنظوره بود اما این قرارداد هرگز نهایی نشد. نگرانی‌ها از نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایت جنگی در جنگ ائتلاف به رهبری عربستان با شورشیان حوثی و متحدانشان در یمن باعث شد تا دولت اوباما فروش سلاح‌های پیشرفته به عربستان را موقتاً متوقف کند.

با این حال، با روی کار آمدن ترامپ و موضع سرسختانه‌تر او علیه ایران، روابط ریاض و واشنگتن نزدیک‌تر شد و منع فروش سلاح به پادشاهی سعودی به دلیل نگرانی‌های حقوق بشری نیز از بین رفت.

پیشتر وزارت امور خارجه آمریکا فروش بمب‌های پیشرفته به عربستان سعودی را که به دستور باراک اوباما متوقف شده بود، از سر گرفته بود.

اگرچه دولت اوباما نیز بیش از ۱۱۵ میلیارد دلار سلاح به عربستان فروخت. واشنگتن همچنین خدماتی همچون تعمیر و نگهداری از سلاح‌ها و تجهیزات فروخته‌شده و آموزش به نیروهای سعودی را نیز انجام می‌دهد.

منابع آمریکایی به رویترز گفته‌اند که در چند هفته اخیر و در آستانه سفر ترامپ به ریاض مذاکرات فروش سلاح‌های گوناگون شدت گرفته‌است. این منابع گفته اند که واشنگتن در قبال فروش این سلاح‌ها خواستار توقف تأمین مالی «گروه‌های تروریست» از سوی ریاض شده‌است.

پنتاگون تا کنون درباره این گزارش‌ها اظهار نظر نکرده است. کاخ سفید و وزارت خارجه نیز گفته‌اند که تنها پس از ارسال قراردادهای احتمالی فروش سلاح به کنگره در مورد آنها اظهار نظر خواهند کرد.


در همین زمینه

آمریکا فروش بمب‌های پیشرفته به عربستان را از سرگرفت

Share