Share

حسن روحانی، کاندیدای اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان در انتخابات ریاست جمهوری، در سخنان تندی در همدان به رقبای خود تاخت و آن‌ها را مدافع اعدام، زندان، سرکوب و مخالف حقوق زنان معرفی کرد.

حسن روحانی در گردهمایی انتخاباتی در همدان ـ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت

حسن روحانی در گردهمایی انتخاباتی در همدان ـ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت

حسن روحانی پیش از ظهر دوشنبه ۱۶ اردیبهشت در سالن ابن سینای همدان برای طرفداران خود سخنرانی کرد.

او با تشویق مردم به شرکت در انتخابات گفت: “یک بار دیگر مردم اعلام خواهند کرد آن‌هایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، مردم شما را نمی‌خواهند.”

روحانی با بیان این‌که مردم در انتخابات خرداد ۹۲ نشان دادند که خشونت را قبول ندارد و راه حصر و انزوای ایران را نمی‌پذیرد، انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ۹۶ را نیز ادامه همان راه دانست.

او خطاب به‌ جوانان گفت: “اگر شما جوانان در خانه بنشینید بدانید در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود. شما آن‌ها را نمی‌شناسید من آن‌ها را می‌شناسم. آن‌ها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آن‌ها می خواستند پیاده‌رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همان‌طور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را ایجاد کردند.”

روحانی همه رقبای خود را به دو دولت گذشته نسبت داد و در مقابل از عملکرد دولت خود دفاع کرد. او روز گذشته، یکشنبه ۱۷ اردیبهشت نیز در ارومیه گفته بود در ستادهای برخی نامزدها کسانی هستند که هشت سال کشور در اختیار آن‌ها بود.

از جمله انتقادهای روحانی از دو دولت گذشته در همدان “درآمد ۷۵۰ میلیاردی نفت در دولت قبلی”، بدون آن‌که کاری برای مردم بکنند، بیکار کردن “۸۶۰ هزار خانم”، امنیتی کردن دانشگاه‌ها و “وارد کردن بنزین و گازوئیل از خارج” بود.

او در مقابل مخالفان را به سیاه‌نمایی عملکرد دولت خود متهم کرد و برخی اقدامات دولت یازدهم از جمله به‌گفته او ایجاد ۷۵۰ هزار شغل برای زنان، افتتاح راه‌آهن در همدان و سپس در کرمانشاه، ارومیه، رشت و تبریز، طرح کارورزی برای جوانان در برنامه ششم که به صورت متوسط ۹۵۵ هزار شغل برای جوانان ایجاد خواهد شد، و افزایش برداشت گاز در کشور اشاره کرد.

بیشتر سخنان روحانی وعده‌هایی بود که درباره آزادی می‌داد. او گفت نباید در روز ۱۶ آذر، روز دانشجو، سخنرانی در دانشگاه ممنوع باشد.

روحانی به‌شکل گذرا به اقوام ایرانی نیز اشاره کرد و گفت: “راه ما همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام ایرانی است.”

با نزدیک‌تر شدن انتخابات ریاست جمهوری مطالبات اجتماعی و آزادی‌ها در سخنان کاندیداهای ریاست جمهوری بیشتر شنیده می‌شود. حتی نامزدهای اصولگرایان همچون محمدباقر قالیباف و مصطفی میرسلیم نیز از محدودیت آزادی در دولت یازدهم انتقاد کرده‌اند.

روحانی در ارومیه گفته بود: “آن‌ها از آزادی بیان و انتقاد سخن می‌گویند. یاللعجب. آن‌هایی که زبان‌ها را بریدند و دهان‌ها را دوختند. آن‌چه که از شما در طول سال‌های گذشته صادر شد، کلمه ممنوعیت بود؛ ممنوعیت قلم، ممنوعیت تصویر. لطفاً شما دم از آزادی نزنید که آزادی خجالت می کشد. شما دم از انتقاد نزنید.”

روحانی در همدان از همه خواست تا در ۲۹ اردیبهشت، روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها پای صندوق‌های رأی نروند و هر نفر به همراه ۱۱ نفر دیگر برود.

بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

Share