Share

در هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو موضوع قتل هاله سحابی و اعتصاب غذای اخیر چهار زندانی سیاسی در ایران مطرح شد.

به گزارش رادیو زمانه از هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در ژنو، دستور جلسه روز گذشته این اجلاس ادامه بررسی گزارش خانم ناوی پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگران موضوعی بود.

در این جلسه نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

دکترحسن نایب‌هاشم از سازمان غیر دولتی (sudwind) طی سخنانی در نشست عمومی شورای حقوق بشر با تکیه بر گزارش خانم پیلای که در آن به «کشتارها و سرکوب‌های پس از انتخابات» اشاره شده بود، در واکنش به موضع‌گیری‌های وی و گزارشگران ویژه گفت: «علاوه بر کسانی‌ که در آفریقای شمالی و خاورمیانه در این ماه‌های اخیر به‌دست دولت‌های سرکوبگر کشته شدند، نباید موارد پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ در ایران فراموش شود که آخرین مورد آن قتل هاله سحابی از فعالان شناخته شده حقوق زنان و از مادران صلح است که بر اثر خشونت مأموران امنیتی در مراسم تشییع پدرش مهندس عزت‌الله سحابی فوت کرد.»

دکتر نایب‌هاشم در ادامه افزود: «هاله سحابی در سال ۲۰۰۹ در تظاهرات مسالمت‌آمیز مقابل مجلس ایران با ضرب‌وشتم بازداشت و در نهایت به دو سال حبس محکوم گردید. وی برای مدت کوتاهی به‌منظور عیادت از پدر بیمارش از زندان مرخص شده بود. تعداد بسیاری از نیروهای امنیتی در مراسم تشییع مهندس سحابی حضور داشتند که با خشونت نسبت به شرکت‌کنندگان برخورد می‌کردند.»

سخنران ایرانی نشست شورای حقوق بشر افزود: «مأموران امنیتی جسد آقای سحابی را دزدیدند و خودشان آن ‌را دفن کردند و پس از کشته شدن هاله سحابی خانواده‌اش را تحت فشار قرار دادند تا وی را شبانه دفن نمایند.»

به گفته آقای نایب‌هاشم، هیچ کالبدشکافی‌ای بر روی جسد هاله سحابی صورت نگرفت و مردم و جامعه ایران ناباورانه در سوگ هاله هستند و تقاضا دارند تا کمیسیون حقیقت‌یابی در این مورد تشکیل شود.

دکتر نایب‌هاشم در حین سخنرانی خود عکس هاله و عزت‌الله سحابی را به اعضای شورای حقوق بشر نشان می‌داد.

وی در ادامه به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج در ایران آقایان کیوان صمیمی، مهدی محمودیان، عیسی سحرخیز و رسول بداغی اشاره نمود و گفت: «این زندانیان در اعتراض به وضعیت خود و افزایش فشارها و اعمال محدودیت‌های جدید اعتصاب غذا کردند.»

لازم به یادآوری است که این چهار زندانی اعتصاب غذای خود را روز دوم خردادماه آغاز کردند و روز گذشته ۱۶ خرداد با خواست گروهی از فعالان و خانواده‌های زندانیان سیاسی، آیت‌الله بیات زنجانی، از مراجع دینی شیعه و محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران با انتشار بیانیه‌ای به اعتصاب خود پایان دادند.

حسن نایب‌هاشم همچنین در رابطه با فوت مادر رسول بداغی، معلم زندانی، ابراز هم‌دردی کرد.

نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران عصر دیروز ۱۶ خرداد (ششم ژوئن) با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های غیر دولتی حقوق بشری غیر ایرانی و جمعی از فعالان حقوق بشر ایرانی در اروپا، در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو برپا گردید

همچنین نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران عصر دیروز ۱۶ خرداد (ششم ژوئن) با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های غیر دولتی حقوق بشری غیر ایرانی و جمعی از فعالان حقوق بشر ایرانی در اروپا، در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو برپا گردید.

سخنران اول این نشست خانم روحی شفیعی فعال حقوق بشر ایرانی از لندن بود که در باره وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی صحبت کرد.

آقای محمد صادقی، عضو شورای مرکزی سازمان ادوار تحکیم وحدت و از فعالان دانشجویی درباره آخرین وضعیت نقض حقوق دانشجویان و استادان دانشگاه در ایران، به‌ویژه وضعیت فعالان جنبش دانشجویی که پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده‌اند سخن گفت.

خانم نسیم امید دیگر سخنران این نشست بود. وی فرزند یکی کشته‌شدگان دهه ۶۰ است که درباره وضعیت خانواده‌های قربانیان اعدام‌های دهه ۶۰ سخن گفت و جمعیت را تحت تأثیر قرار داد.

خانم ندا فرخ، فعال حقوق بشر از آلمان نیز درباره وضعیت اعدام‌ها در ایران سخنرانی نمود.

دیگر سخنران ایرانی این نشست آقای سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار مقیم پاریس بود که به زبان فرانسه سخنرانی نمود و درباره وضعیت روزنامه‌نگاران در داخل ایران و تشدید تنگناها و مشکلات ایجاد شده بر سر راه اطلاع‌رسانی سخن گفت.

البرز دماوندی، فعال حقوق کارگری از آلمان نیز دیگر سخنران این نشست بود که به وضعیت کارگران و نقض حقوق ایشان پرداخت.

در انتهای این نشست جلسه پرسش و پاسخ با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی و شرکت‌کنندگان در مراسم برگزار گردید.

هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از روز ۳۰ ماه مه در ژنو سوئیس آغاز به‌کار کرده است و تا ۱۷ ژوئن ادامه خواهد یافت.
 

Share