Share

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که شرکت‌های زیرمجموعه شهرداری تهران شش هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکارند.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، رئیس کل بانک مرکزی سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت گفت: “شرکت‌های زیرمجموعه شهرداری تهران یکی از عمده‌ترین بدهکاران نظام بانکی هستند که در واقع بخشی از همان  چهار درصدی‌های مورد ادعای قالیباف محسوب می‌شوند.”

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و کاندیدای اصول‌گرایان در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، در نخستین مناظره تلویزیونی گفته بود مردم وقتی می‌خواهند وام بگیرند با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند و دولت وام‌ها را تنها به چهار درصد از “افراد خاص” داده است.

ولی‌الله سیف افزود: “در حال حاضر شهرداری شش هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است و در صورتی که نظام بانکی مساعدت نمی‌کرد پروژه‌های شهرداری اجرا نمی شد.”

رئیس بانک مرکزی همچنین از رعایت نشدن برخی قوانین در بانک شهر انتقاد کرد و گفت: “برخی از اصول در این بانک رعایت نشده است. مثلاً شهرداری در امور بانک شهر دخالت می‌کند و بانک شهر دستورات را انجام می‌دهد.”

بانک شهر در سال ۱۳۸۸ توسط شهرداری تهران تأسیس شد و سهام آن بیشتر متعلق به شهرداری‌های شهرها، کلان‌شهرها، کارکنان شهرداری و بخشی از مردم است.

در همین زمینه:

انتخابات ریاست جمهوری ایران و فساد اقتصادی: انتخاب میان فاسد و فاسدتر

Share