Share

پس از انتشار خبر تجاوز به یکی از دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد، این دانشگاه دو روز صحنه اعتراضات دانشجویان بود.

بر اساس گزارشات منتشر شده پس از آن‌که روز دوشنبه خبری مبنی بر تجاوز و ضرب‌وشتم یکی از دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد در میان دانشجویان پخش شد، این دانشگاه شاهد برگزاری نخستین تحصن و اعتراض دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد بود.

در نتیجه عدم پاسخ‌گویی و عدم حضور مسئولان و همچنین اوج‌گیری خشم دانشجویان حدود ساعت ۱۱.۳۰ شب همان روز این دانشجویان اقدام به شکستن درب خوابگاه‌های پردیس و خروج از خوابگاه برای رساندن صدای اعتراض خود نمودند.

به گزارش یک منبع خبری که نخواست نامش فاش شود به محض اطلاع دانشجویان پسر از موضوع، حرکت از خوابگاه‌های فجر آغاز شد و دانشجویان پسر ساکن خوابگاه فجر نیز به تجمع دختران پیوستند.

گزارش‌ها از دانشگاه فردوسی مشهد حکایت از آن داشتند که دانشجویان از این موضوع بسیار متأثر شده و با سر دادن شعارهایی به پشتیبانی از دانشجوی قربانی پرداخته و خواستار پاسخگویی سریع مسئولان شدند.

به هیچ یک از نمایندگان دانشجویان که از سوی مسئولان دانشگاه برای ملاقات با دانشجوی مضروب به «بیمارستان امدادی کامیاب» فرستاده شدند اجازه ملاقات داده نشد

بنا بر این گزارش‌ها، شعارهایی نظیر «عاشوری (رئیس دانشگاه) حیا کن؛ دانشگاه را رها کن»، «عاشوری استعفا استعفا»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، دانشجوی باغیرت صاحب عزاست امروز»، «حراست بی‌غیرت خجالت خجالت؛ تجاوز، جنایت، مرگ بر این حراست»، «خواهر معصوم من ما همه با تو هستیم»، «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «حراست کجا بود خواهرم تنها بود»، «گر دختر خودت بود بازم حرف‌ات همین بود» و… از سوی دانشجویان سرداده شد.

در ادامه این گزارش‌ها آمده است، بیشتر معترضان حراست دانشگاه را مسئول این واقعه دانسته‌ و گفته‌اند با توجه به سخت‌گیری‌های بیش از حد حراست دانشگاه بر علیه دانشجویان و نصب دوربین‌های مخفی در جای‌جای محیط دانشگاه فردوسی مشهد، چطور می‌شود تمهیداتی برای این «فاجعه وحشتناک» اندیشیده نشده و چگونه چنین حادثه‌ای در دانشگاه رخ داده است.

لازم به ذکر است که حراست دانشگاه فردوسی از جمله حراست‌های دانشگاه‌های ایران است که اعمال محدودیت بر نحوه پوشش و ارتباط بین دختران و پسران را با جدیت پی‌گیری می‌کند و مسئولان آن از دوربین‌های مجهزی برای کنترل روابط و همچنین تجمعات دانشجویان استفاده می‌کنند.

همچنین، گروه‌هایی که در پی کسب اطلاع از صحت و سقم اخبار رسیده از دانشجوی قربانی قصد ملاقات با دوستان و شاهدان ماجرا را داشته‌اند با بسته بودن اتاق این دانشجو در خوابگاه روبه‌رو گشته و متوجه شده‌اند که دوستان این دانشجوی قربانی در ایام امتحانات به شهرهای محل سکونت خویش فرستاده شده‌اند.

همچنین به هیچ یک از نمایندگان دانشجویان که از سوی مسئولان دانشگاه برای ملاقات با دانشجوی مضروب به «بیمارستان امدادی کامیاب» فرستاده شدند اجازه ملاقات داده نشد و گفته می‌شود از آن‌ها خواسته شده در یک حرکت هماهنگ ماجرا را «یک سرقت ساده» جلوه دهند.

شاهدان تجمع دانشجویی گفته‌اند دوشنبه شب گروهی از دانشجویان منتسب به بسیج دانشجویی قصد «مصادره و آرام کردن این حرکت دانشجویی به نام بسیج» و… را داشتند که دانشجویان تلاش آنان را ناکام گذاشتند.

گفتنی است تجمع دانشجویان تا ساعت چهار صبح ادامه داشته و در این مدت هیچ مسئولی برای پاسخگویی در جمع دانشجویان حاضر نشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها رئیس حراست با حضور در محل بدون هیچ‌گونه پوزشی بابت کوتاهی در این امر، اقدام به «پاک کردن صورت مسئله و تغییر دادن جای محکوم و متهم» نمود که دانشجویان با شعار «مسئول بی‌کفایت استعفا استعفا» توضیحات او را نپذیرفتند.

در پایان این تجمع با توجه به نزدیک بودن صبح قرار بر این شد که دانشجویان تا روشن شدن عاملان و آمران این واقعه و رسیدن به خواسته‌هایشان در روزهای بعدی به تحصن اعتراضی خود ادامه دهند.

دانشجوی دختری که شامگاه ۱۵ خرداد‌ماه جاری وقتی پیاده از دانشگاه فردوسی مشهد به سمت خوابگاهش در حرکت بود مورد تجاوز و ضرب‌وشتم قرار گرفت، ورودی سال ۸۶ رشته الهیات این دانشگاه است و هنوز هویت وی روشن نشده است.
 

Share