Share

بر اساس قوانین کانادا، انتخابات کشورهای دیگر در قلمرو این کشور باید در اماکن دیپلماتیک برگزار شود از این رو چون ایران در کانادا حضور دیپلماتیک ندارد ایرانیان ساکن کانادا نمی‌توانند در این کشور در انتخابات شرکت کنند. محمدجواد ظریف گفته است ایرانیان مقیم کانادا برای دادن رأی به آمریکا بروند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت گفت در تماسی که با کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا داشته او گفته است که کانادا علاقمند است که انتخابات ایران در کانادا برگزار شود اما هنوز نتوانسته‌ به ترتیبات لازم برای انجام این کار برسد.

ظریف افزود روز چهارشنبه با هیئتی از وزارت خارجه کانادا در ایران در این‌باره گفت‌وگو خواهد شد.

وزیر خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی شعبه‌های رأی‌گیری بسیاری در آمریکا دارد و شهروندان ایرانی ساکن کانادا می‌توانند برای شرکت در انتخابات به شهرهای نزدیک خود در آمریکا بروند.

دولت محافظه‌کار استفان هارپر، نخست‌وزیر پیشین کانادا، روابط سیاسی با ایران را در سال ۲۰۱۲ قطع و دیپلمات‌های ایرانی را از کانادا اخراج کرد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کنونی کانادا از حزب لیبرال که از نوامبر ۲۰۱۵ روی کار آمده تمایل خود برای آغاز روابط با ایران را اعلام کرده اما هنوز روابط سیاسی ایران و کانادا از سر گرفته نشده است.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه جاری برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مشکلات پیش‌روی مذاکرات ازسرگیری روابط ایران و کانادا

بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

Share