Share

آمریکا اعلام کرده که قصد دارد برای آزادسازی رقه، سلاح‌های سنگین مانند تانک و زره‌پوش در اختیار نیروی مسلح کُردی موسوم به “یگان‌های مدافع خلق” در شمال سوریه قرار دهد. در آستانه سفر رجب طیب اردوغان به آمریکا برای دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ، ترکیه ناتو را به همدستی و تبانی با «تروریست»‌ها متهم کرده است.

یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه همراه با واحدهای زرهی ارتش آمریکا

دولت ترکیه “یگان‌های مدافع خلق” در شمال سوریه را با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) هم‌پیمان‌ می‌داند و از این واهمه دارد که بعد از آزادسازی رقه که اکنون در تصرف گروه دولت اسلامی (داعش) است، یگان‌های مدافع خلق، سلاح‌های سنگین را در اختیار پ ک ک قرار دهند.

بن‌‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه در یک نشست خبری که چهارشنبه ۱۰ مه در آنکارا برگزار شد، خطاب به دولت ترامپ گفت:

«دولت آمریکا هنوز می‌تواند با توجه به حساسیت ترکیه نسبت به حزب کارگران کردستان در تصمیمش تجدید نظر کند. در غیر این‌صورت، تصمیم دولت آمریکا بی‌پیامد نخواهد ماند و پیامدهای آن هم قطعاً منفی‌اند.»

ییلدریم در این نشست خبری گفت دولت ترکیه گمان نمی‌کند آمریکا، ترکیه را به عنوان یکی از هم‌پیمانان استراتژیک خود به یک سازمان تروریستی ترجیح دهد.

دولت آمریکا بر این باور است که یگان‌های مدافع خلق کرد در مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) در شمال سوریه و آزادسازی رقه می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.

دولت ترکیه اما وحشت دارد که چنانچه سلاح‌های سنگینی که آمریکا در اختیار یگان‌های مدافع خلق قرار می‌دهد به دست حزب کارگران کردستان بیفتد، جنوب شرقی ترکیه مجدداً ناآرام شود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در واکنش به تحولات اخیر گفته است:

«سلاح‌های یگان‌های مدافع خلق در گذشته همواره به دست حزب کارگران ترکیه افتاده یگان‌های مدافع خلق و پ ک ک، دو سازمان تروریستی‌اند و جز نامشان، چیزی آن‌ها را از هم متمایز نمی‌کند.»

یگان‌های مدافع خلق اما از تصمیم واشنگتن برای ارسال سلاح‌های سنگین استقبال کرده‌‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که با در اختیار داشتن سلاح‌های سنگین می‌توانند نقش «مؤثرتر و سازنده‌تری در مقابله با تروریسم» ایفا کنند.

وزارت دفاع آمریکا روز گذشته اعلام کرد که نگرانی ترکیه را درک می‌کند.

جنگنده‌های شکاری آمریکا در هفته‌ها و ماه‌های گذشته از پایگاه هوایی اینجرلیک در آدانای ترکیه مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه را بمباران کرده‌اند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا اظهار امیدواری کرده که اختلاف نظر بین واشنگتن و آنکارا بر سر تسلیح کردهای شمال سوریه به زودی برطرف شود.

ترکیه از این امکان برخوردار است که محدودیت‌هایی برای ناتو در استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک ایجاد کند. اما از سوی دیگر تقویت گروه دولت اسلامی (داعش) تهدیدی برای ترکیه هم به شمار می‌آید.


در همین زمینه

وزیر خارجه آمریکا: باید تصمیمات دشواری درباره سوریه بگیریم

Share