Share

“نیروهای دموکراتیک سوریه” متشکل از کُردها و عرب‌ها شهر “طبقه” در سوریه و سد این شهر را از دست گروه “دولت اسلامی” (داعش) خارج کردند. این پیروزی گام تازه‌ای در راه تصرف شهر “رقه” مرکز داعش در سوریه به‌شمار می‌رود.

"نیروهای دموکراتیک سوریه"، متشکل از کُردها و عرب‌ها

“نیروهای دموکراتیک سوریه”، متشکل از کُردها و عرب‌ها

به‌گزارش رویترز، “نیروهای دموکراتیک سوریه” اعلام کردند که بزرگ‌ترین سد کشور سوریه و “طبقه” شهری که در نزدیکی آن قرار دارد را از داعش بازپس گرفته‌اند.

این نیروها که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند گفته‌اند که این پیروزی چهارشنبه ۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت به‌دست آمده است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است نیز این خبر را تأیید کرده است.

ابراهیم ابراهیم، سخنگوی کُردها به خبرگزاری آلمان گفته است: “این پیروزی بزرگی است که نیروهای ما به‌دست آورده‌اند.”

او اظهار امیدواری کرد که به‌زودی نیز نیروهای داعش از شهر مهم رقه بیرون رانده شوند.

رقه در چند ۱۰ کیلومتری پایین دست سد فرات قرار دارد و هدف اصلی “نیروهای دموکراتیک سوریه” است که از چند ماه پیش حملات خود را با پشتیبانی هوایی آمریکا آغاز کرده‌اند.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا در صفحه توئیتر نوشت: “پس از آن‌که طبقه کاملاً آزاد شد نیروهای دموکراتیک سوریه و ائتلاف جهانی عملیات خود را برای تصرف رقه ادامه خواهند داد.”

نبردها برای فتح شهر طبقه چند هفته به درازا کشید. سازمان ملل نسبت به احتمال شکستن سد طبقه و وقوع یک فاجعه هشدار داده بود.

روز سه‌شنبه ۹ مه / ۱۹ اردیبهشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که سلاح‌های سنگین در اختیار “یگان‌های مدافع خلق”، گروهی از کُردها که در “نیروهای دموکراتیک سوریه” نیز حضور دارد، قرار خواهد داد. ترامپ گفت که این اقدام را به‌منظور “اطمینان از یک پیروزی روشن در رقه” انجام داده است.

ترکیه این تصمیم آمریکا را مورد انتقاد قرار داد. این کشور از مدت‌ها پیش از آمریکا خواسته بود که برای حمله به رقه به جای آن‌که روی نیروهای کُرد حساب باز کند از ارتش ترکیه و شورشیان مورد حمایت آن بگیرد.

دولت ترکیه “یگان‌های مدافع خلق” در شمال سوریه را با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) هم‌پیمان‌ می‌داند و از این واهمه دارد که بعد از آزادسازی رقه “یگان‌های مدافع خلق”، سلاح‌های سنگین را در اختیار پ‌ک‌ک قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه، ناتو را به تبانی با «تروریست»‌ها متهم کرد

طرح کردهای سوریه برای اتصال به مدیترانه و اشغال ادلب

«خشم فرات»؛ بازپس‌گیری یک شهر از داعش و احتمال تخریب سد طبقه

Share