Share

تیم کشتی پهلوانی هلند در مسابقات قهرمانی اروپا که هفته گذشته در کشور صربستان برگزار شد، با کسب یک مدال طلا و یک مدال برنز به مقام چهارم رسید. معین محسنی در وزن هشتاد کیلو مدال طلای این مسابقات را به دست آورد و آریا شیخ حسینی در وزن بالای صد کیلو به مدال برنز دست یافت. این نتیجه در تاریخ کشتی هلند بی‌نظیر است.

تیم کشتی پهلوانی هلند در مسابقات لیگ اروپا ۲۰۱۷

از یک سال پیش تعدادی از کشتی‌گیران ایرانی مقیم هلند با طرحی از فدراسیون کشتی ایران برای شناساندن این رشته ورزشی به کشورهایی که سنت کشتی ندارند، رشته کشتی پهلوانی را در هلند پایه‌گذاری کردند. علی حسینی در حال حاضر سرمربی تیم کشتی پهلوانی هلند است و تمام اعضای تیم را ایرانیان مقیم هلند تشکیل  می‌دهند. زمانه با علی حسینی، سرمربی تیم کشتی پهلوانی و معین محسنی، برنده مدال طلا در این رشته گفت‌وگویی انجام داده است.

«کشتی را حتی در یک روستای دورافتاده هم دنبال می‌کنم»

علی حسینی، سرمربی تیم کشتی پهلوانی هفده سال است که در هلند زندگی می‌کند و از سال اول در این کشور کشتی گرفته است. علی حسینی از هفده سالگی کشتی را شروع کرد. پدر او کشتی‌گیر بود و اطراف او نیز پر از کشتی‌گیرهای خوب. تمام اینها او را به این رشته ورزشی علاقه‌مند کردند.

او عاشق کشتی گرفتن است و به زمانه می‌گوید هرکجای جهان که باشد از کشتی گرفتن دست برنمی‌دارد. او می‌گوید حتی با دو کشتی‌گیر در یک روستای دورافتاده هم کشتی را دنبال خواهد کرد.

حسینی در پاسخ به این سوال که آیا دوست نداشتید به جای هلند برای ایران افتخار آفرینی کنید می‌گوید: «از آنجایی که ما ایرانی هستیم دوست داریم در مسابقات نام ایران درصدر باشد اما برای من به شخصه زیاد فرقی نمی‌کند، چون من عاشق این رشته هستم و هرجا که باشد انجامش می‌دهم.»

«برایم خوشحال کننده‌تر بود که برای ایران مدال طلا می‌آوردم»

معین محسنی اهل مازنداران است. او از سیزده سالگی کشتی آزاد را آغاز کرد و از طریق برادرش با این رشته آشنا شد. الگوی معین محسنی در رشته کشتی عباس آشتیانی قهرمان مازندارانی است. او از یک‌سال گذشته کشتی پهلوانی را آغاز کرده است.

کسب مدال طلا در مسابقات اروپایی معتبرترین مدالی است که تاکنون به دست آورده و معین محسنی این را شروعی می‌داند برای موفقیت‌های بیشتر. وقتی از او می پرسیم که آیا برایش مهم‌تر نبود که به جای هلند برای ایران مدال طلا بیاورد به زمانه می گوید: «صددرصد. وقتی درجایی بزرگ می‌شوی و مربیان کشتی یا بدنسازی‌ات به شما کمک می‌کنند که به جایی برسی، دوست داری در همان کشور مدال بگیری.» معین محسنی می‌گوید که یکی از آرزوهایش این بوده که به نام تیم ایران در یکی از مسابقات جهانی شرکت کند و مدال آورد.

معین محسنی آرزو دارد که در سال‌های آینده به کودکان ایرانیان مقیم هلند و دیگر شهروندان هلندی کشتی پهلوانی بیاموزد و به این طریق این رشته ورزشی را به نسل دیگری منتقل کند. او قهرمانی‌اش را پلی می‌داند که او و کشتی پهلوانی را به جامعه ایرانی هلند وصل کند.

این گفت‌وگو را در ادامه بشنوید:

Share