Share

کشورهای تولید و صادرکننده نفت (اوپک) در نشست وین با افزایش سطح تولید نفت مخالفت کردند اما عربستان گفته است در اقدامی یک‌جانبه میزان تولید نفت خود را ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عبدالله البدری، دبیرکل اوپک در یک نشست خبری گفت اعضای اوپک درباره افزایش تولید به توافق نرسیدند.

شماری از اعضای اوپک در یکصد و پنجاه و نهمین نشست این سازمان که روز گذشته برگزار شد، در واکنش به نگرانی کشورهای مصرف‌کننده در مورد بهای بالای نفت، خواستار افزایش تولید بودند.

میزان تولید اوپک از اوایل سال ۲۰۰۶ تا کنون ۲۴ میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه بوده است.

کمیته‌ای از اوپک افزایش یک تا یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز را توصیه کرده بود، اما گروه دیگری از اعضا از جمله ایران، عراق و ونزوئلا مخالف هرگونه افزایش تولید بودند.

در پی تصمیم اوپک مبنی بر حفظ میزان تولید، بهای نفت روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ تا حدود ۲ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

قیمت نفت خام سبک آمریکا نیز برای تحویل در ماه ژوئیه (مرداد و شهریور) با یک دلار و۴۰ سنت افزایش به ۱۰۰ دلار ۵۰ سنت رسید و قیمت نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژوئیه با یک دلار افزایش به ۱۱۷ دلار و ۷۸ سنت رسید.

در نشست اوپک محمد علی‌آبادی، سرپرست وزارت نفت ایران که به عنوان رئیس دوره ای اوپک حضور داشت با یوسف یوسفی وزیر انرژی و معادن الجزایر، رافائل رامیرز وزیر نفت ونزوئلا، عبدالکریم لعیبی وزیر نفت عراق و عبدالله سالم البدری دبیرکل اوپک به صورت جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیش از انتصاب علی‌آبادی به سمت سرپرستی وزارت نفت، محمود احمدی‌نژاد با برکنار کردن مسعود میرکاظمی از وزارت نفت، خودش سرپرستی این وزات‌خانه را بر عهده گرفته بود.

پس از آن‌که احمدی‌نژاد سرپرستی وزارت نفت را بر عهده گرفت، حدس و گمان‌ها درباره احتمال حضور وی در اوپک موجی از انتقادات را در ایران به دنبال داشت.

پیش‌تر شماری از نمایندگان مجلس ایران گفته بودند به دلیل اینکه نشست اوپک در سطح وزیران برگزار می‌شود، حضور ایران در سطح رئیس‌جمهوری در آن «توهین» به ایران خواهد بود.
 

Share