Share

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه، سه کشور روسیه، ایران و ترکیه را فراخواند تا هر چه سریع‌تر ایجاد “مناطق کاهش تنش” را عملی سازند.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت اگر "مناطق کاهش تنش" ایجاد نشوند "۱۰ حلب دیگر" به‌وجود می‌آید.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت اگر “مناطق کاهش تنش” ایجاد نشوند “۱۰ حلب دیگر” به‌وجود می‌آید.

استفان دی میستورا پنج‌شنبه ۱۱ مه / ۲۱ اردیبهشت در ژنو گفت حدود ۲,۶ میلیون نفر در”مناطق کاهش تنش” می‌توانند بدون واهمه از حملات زندگی کنند و بهتر مورد مراقبت قرار گیرند.

او تأکید کرد که اگر “مناطق کاهش تنش” ایجاد نشوند “۱۰ حلب دیگر” به‌وجود خواهد آمد.

سال گذشته نیروهای رژیم سوریه ماه‌ها شرق حلب را تحت محاصره قرار داده بودند.

روسیه، ایران و ترکیه یک هفته پیش در آستانه بر سر ایجاد “مناطق کاهش تنش” به توافق رسیدند اما نمایندگان مخالفان مسلح از آن انتقاد کرده و می‌گویند حضور ایران در این توافق به‌عنوان یکی از سه کشور ضامن صلح باعث تجزیه سوریه می‌شود. آن‌ها معتقدند با این طرح تمامیت ارضی سوریه به زیر سئوال خواهد رفت و چشم‌اندازِ انتقال قدرت سیاسی در دمشق و برکناری بشار اسد نیز دورتر خواهد شد.

توافق برای ایجاد “مناطق کاهش تنش” در سوریه با برقراری آتش‌بس از نیمه‌شب جمعه پنجم مه به اجرا گذاشته شد. روسیه حامی اصلی این توافق است و به‌گفته وزارت دفاع این کشور، نخستین و بزرگترین منطقه “کاهش تنش” کل استان ادلب است که کاملاً تحت کنترل مخالفان مسلح قرار دارد. همچنین مناطق مجاور استان‌های لاذقیه، حلب و حما که در مجموع بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند شامل این مناطق خواهند شد.

با این حال به‌گفته مخالفان رژیم سوریه در روزهای گذشته نیروهای دولتی این کشور این توافق را نقض کرده و مناطقی از استان حما را بمباران کردند.

استفان دی میستورا ۱۲ آوریل / ۲۳ فروردین اعلام کرده بود که مذاکرات صلح سوریه در ماه مه در ژنو از سر گرفته خواهد شد.

او افزوده بود که نمایندگان رژیم بشار اسد و مخالفان، شرکت خود در این مذاکرات را اعلام کرده‌‌اند.

تاکنون مذاکرات ژنو پنج دور برگزار شده اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

به‌گفته دی میستورا قرار است در ششمین دور مذاکرات صلح سوریه درباره ایجاد “مناطق کاهش تنش” دیگری غیر از آن‌چه در مذاکرات آستانه بر سر آن توافق شد، گفت‌وگو شود.

بیشتر بخوانید:

نقض توافق «مناطق کاهش تنش» سوریه بلافاصله پس از اجرایی‌شدن آن

Share