Share

حماس اعلام کرد که قاتل مازن فقهاء، یکی از فرماندهان گردان‌های عزالدین قسام را بازداشت کرده است. حماس می‌گوید فرد بازداشت شده به دستور نهادهای امنیتی اسرائیل مازن فقهاء را به قتل رسانده. اسرائیل تهدید کرده بود که انتقامجویی حماس را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

نشست خبری اسماعیل هنیه درباره مازن فقها. در کنار او: همسر فرمانده مقتول گردان عزالدین قسام

مازن فقهاء، فرمانده ۳۸ ساله گردان‌های عزالدین قسام به همراه همسرش از سفر بازمی‌گشت که در پارکینگ منزل مسکونی‌اش با شلیک گلوله‌ای از یک اسلحه دستی که به صداخفه‌کن مجهز بوده، از فاصله نزدیک به قتل رسید.

هیچ گروه یا دولتی مسئولیت قتل مازن فقهاء را به عهده نگرفته. رسانه‌های اسرائیلی  گزارش داده بودند که این فرمانده حماس به شیوه‌ای که محمد الزواری در تونس توسط موساد به قتل رسید کشته شده است. الزواری در ساخت پهپاد با گردان‌های عزالدین قسام همکاری می‌کرد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل به رسانه‌های اسرائیلی گفته بود که حماس، مازن فقهاء را به خاطر اختلافات درونی به قتل رسانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسماعیل هنیه که به تازگی به ریاست دفتر سیاسی حماس را به عهده گرفته، در یک نشست خبری که پنجشنبه ۱۱ مه در نوار غزه برگزار شد گفته است:

«ما به خلق فلسطین اعلام می‌کنیم فردی را که به دستور مقامات امنیتی اسرائیل این جنایت را مرتکب شده، بازداشت کرده‌ایم.»

سازمان اطلاعات و امنیت «شین‌بت» تاکنون به این اتهام واکنشی نشان نداده است.

فقهاء به اتهام طراحی عملیات انتحاری در جریان انتفاضیه دوم (انتفاضیه اقصی) ۹ سال در زندان‌های اسرائیل محبوس بود، اما در سال ۲۰۱۱ در ماجرای گیلعاد شلیط، سرباز اسرائیلی که توسط حماس ربوده شده بود، در چارچوب توافقنامه مبادله اسرا همراه با بیش از هزار زندانی فلسطینی آزاد شد.

پس از قتل پرابهام مازن فقهاء، ارتش اسرائیل به حالت آماده‌باش درآمد و حماس هم گذرگاه بیت حانون را مسدود کرد. این تنش‌ها، از جنگ ۵۰ روزه بین اسرائیل و حماس تاکنون بی‌سابقه بوده است.

از سال ۲۰۱۴ تاکنون این نخستین بار است که حماس گذرگاه بیت‌حانون را مسدود می‌کند. ساکنان غزه که به خدمات پزشکی و درمانی نیاز دارند، از این گذرگاه خود را به بیمارستان‌های شهرهای مجاور در اسرائیل می‌رسانند. از طریق گذرگاه بیت حانون هم کمک‌های جامعه جهانی به غزه ارسال می‌شود و از طریق این گذرگاه است که روزنامه‌نگاران می‌توانند وارد نوار غزه بشوند.

تنها یک گذرگاه دیگر بین اسرائیل و غزه وجود دارد به نام کرم ابو سالم که ویژه جابه‌جایی کالاها است.

مازن فقهاء در نوار غزه شناخته‌شده نبود. او که بعد از آزادی از زندان اجازه نداشت به زادگاهش در کرانه باختری بازگردد، از غزه حملاتی بر ضد اسرائیل در کرانه باختری را سازماندهی می‌کرد.

این رویدادها در شرایطی اتفاق می‌افتد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد برای نخستین بار به اسرائیل سفر کند. او اعلام کرده که ممکن است از کرانه باختری هم دیدار کند. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم اعلام آمادگی کرده که با ضمانت رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو دیدار و گفت‌وگو کند.

پیش از این یک مقام امنیتی اسرائیل که نامش افشا نشد، به واشنگتن‌پست گفته بود که اگر حماس در پی انتقامجویی برآید، اسرائیل تلافی می‌کند: «سریع‌تر از آنچه که گمان می‌رود.»

 بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی محمود عباس برای دیدار با نتانیاهو با ضمانت ترامپ

Share