Share

آیت‌الله محمد غروی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید حمایت این گروه از ابراهیم رئیسی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری فقط مصوبه یک جلسه این تشکل بوده و نه کل اعضای آن.

ابراهیم رئیسی، کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری

ابراهیم رئیسی، کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) محمد غروی در این‌باره گفت: “در برخی از شبکه‌های تلگرامی مطرح شد که جامعه مدرسین از حجت‌الاسلام رئیسی حمایت خواهد کرد و به دنبال آن اسم و لقب تمامی اعضای جامعه مدرسین را آورده بودند در حالی که این حمایت، به‌عنوان مصوبه کلیت جامعه مدرسین نیست.”

به‌گفته غروی طبق اساسنامه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در امور مهم، آرای دو سوم کل اعضای جامعه مدرسین لازم است که در مسئله حمایت از رئیسی چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ۱۲ اردیبهشت‌ماه با صدور بیانیه‌ای از ابراهیم رئیسی پشتیبانی کرده بود. این در حالی است که برخی از اعضای بلندپایه آن همچون ابراهیم امینی و علی‌اکبر مسعودی خمینی، محمدعلی فیض لاهیجی و محمدجواد فاضل لنکرانی گفته‌اند که از رئیسی حمایت نمی‌کنند. مسعودی خمینی اعلام کرده که از حسن روحانی، کاندیدای اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین از محمدباقر قالیباف، کاندیدای دیگر اصولگرایان خواسته بود تا با این‌که او کاندیدای “صالح” است به نفع کاندیدای “اصلح”، یعنی رئیسی کنار رود.

محمد غروی گفته است که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جلسه ۸ اردیبهشت‌ماه رأی‌گیری کرده و اکثریت بالایی از رئیسی حمایت کردند اما “این حمایت، فقط حمایت جلسه رسمی جامعه بوده نه مصوبه جامعه مدرسین به‌صورت کلی.”

غروی همچنین افزوده است که محمد یزدی، دبیر جامعه مدرسین نیز پای این مصوبه را امضا کرده است.

پیش از این، مسعودی خمینی نیز گفته بود سال‌هاست در جلسه این گروه شرکت نمی‌کند و حمایت‌اش از یک نامزد انتخاباتی در آن جلسه دروغ است.

فیض لاهیجی نیز در این‌باره گفته بود: “در جلسه‌ شورای عالی جامعه مدرسین تنها درباره‌ کاندیداها و رئیسی بحث و گفت‌وگو صورت گرفت، اما آن‌چه به‌عنوان اطلاعیه‌ شورای عالی جامعه مدرسین منتشر شده و مدعی رأی اکثریت قاطع حاضران در حمایت از یک کاندیدای مشخص است، دقیق و قرین به واقع نیست.”

فاضل لنکرانی هم روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت گفت: “بنده در جلسه رأی‌گیری حضور نداشتم، اما بر خلاف واقع در این نوشته‌‌‌های فضای مجازی اسم مرا هم نوشته‌‌‌اند.”

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نیز بر سر اعلام حمایت از کاندیداهای مختلف اصولگرایان میان روحانیان برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه اختلافات عمیقی پیش آمد. این اختلافات و تنش‌ها به حدی رسید که برخی از انشقاق در این تشکل سخن می‌گفتند. پس از پیروزی حسن روحانی در این انتخابات، محمد یزدی، محمدتقی مصباح یزدی و محمدرضا مهدوی کنی، سه تن از رهبران جامعه مدرسین جلساتی را برگزار کردند و اختلافات فروکش کرد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

جامعه روحانیت مبارز از رئیسی حمایت کرد

Share