Share

تصاحب دانشگاه آزاد اسلامی شکل قانونی‌تر پیدا می‌کند: علی محمد نوریان، سرپرست کنونی دانشگاه آزاد اسلامی به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می‌شود.

شبیخون اسلامی به دانشگاه آزاد اسلامی: دسترسی به یک شبکه درهم‌تنیده پولساز به ارزش حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان

خبرگزاری مهر گزارش داده است که قرار است در طی سه ماه آینده، شورای عالی انقلاب فرهنگی علی محمد نوریان را به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کند.

در یک اقدام غیرمنتظره اوایل اردیبهشت هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست علی اکبر ولایتی تشکیل جلسه داد و حمید میرزاده را از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی برکنار و علی محمد نوریان را به طور موقت به جای او منصوب کرد. یک هفته بعد هم مراسم معارفه او برگزار شد.

در مراسم معارفه نوریان خطوط کلی سیاست‌های تازه دانشگاه آزاد اسلامی تا حدی مشخص شد: یک‌پارچه کردن دانشگاه‌های آزاد در سراسر کشور و تابعیت آن‌ها از سیاست وزارت علوم بر اساس مصوبه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها و همچنین دسترسی به شبکه گسترده دانشگاه‌های آزاد با سرمایه کلان مالی.

حمید میرزاده، رئیس برکنار شده دانشگاه آزاد اسلامی در آذر ۹۲ اعلام کرده بود که مشی دانشگاه آزاد با مشی دولت حسن روحانی یکسان است:

«مدیریت دانشگاه آزاد با مشی اعتدالی مشابه با مشی دولت تدبیر و امید حرکت خواهد کرد و ما به گرایش خاص سیاسی باج نخواهیم داد.»

با انتصاب علی محمد نوریان به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، مشی سیاسی این نهاد علمی هم تغییر خواهد کرد. انتصاب علی اکبر ولایتی به عنوان رئیس رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی از سوی رهبر جمهوری اسلامی، گویای گرایش تازه سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی‌ست. بعد از درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی قرار بود حسن خمینی به جای او به این سمت منصوب شود.

ارزش مالی سرمایه‌های دانشگاه آزاد، حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

علی محمد نوریان دیپلم ریاضی دارد و در رشته کارشناسی فیزیک کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده است. او هم مثل بسیاری دیگر از مدیران ارشد جمهوری اسلامی موفق به اخذ مدرک دکتری شده است: در دوره‌های مشترک دانشگاه صنعتی شریف.

بیشتر بخوانید:

معارفه سرپرست جدید دانشگاه آزاد: اجرای اصلاحات مدیریتی یا عملی کردن برنامه‌های علی خامنه‌ای؟

Share