Share

سازمان ملل درباره آزار زنان ترنس در السالوادور هشدار داد و خواستار توقف آنها شد.

تظاهرات دگرباشان جنسی در روز مبارزه علیه هوموفوبیا و ترنس‌فوبیا در السالوادور – عکس: AFP

افزایش خشونت‌ها علیه اقلیت‌های جنسی، به‌خصوص زنان ترنس (تراجنسی) در السالوادور، کشور با فرهنگ محافظه‌کار و مسیحی در آمریکای مرکزی باعث شد تا سازمان ملل متحد، جمعه ۱۲ مه خواستار رسیدگی به پرونده‌های جرایم ناشی از نفرت و سکسیستی در این کشور شود.

به گزارش کمیسریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، از آغاز سال جدید میلادی تا کنون هفت زن ترنس در السالوادور به قتل رسیده‌اند. سازمان‌های دفاع از دگرباشان و اقلیت‌های جنسی در خود السالوادور شمار قربانیان را ۱۷ تن اعلام کرده‌اند.

در ۲۰۱۶ نیز دست‌کم ۲۵ زن ترنس در این کشور به قتل رسیدند.

کارلا اولار، یک فعال شناخته‌شده تراجنسی در السالوادور گفته که اعضای گنگ‌های تبهکاران محلی بارها او را تهدید و باج‌خواهی کرده‌اند؛ او به دلیل این باج‌خواهی‌ها شش‌بار در دو سال گذشته محل سکونتش را تغییر داده است.

او می‌گوید: «جنایت‌کارها درون نهادهای حکومتی مشغول کارند. چه‌طور می‌توانید به این نهادها اعتماد کنید و حفاظت از جان‌تان را به آنها بسپارید؟»

راوینا شمدسانی، سخنگوی کمیسریای عالی حقوق بشر سازمان ملل جمعه گفت که «ما قویاً از حکومت السالوادور می‌خواهیم تا تمهیدات فوری برای تضمین امنیت جانی خانم آولار و دیگر فعالان ال‌جی‌بی‌تی و افراد در معرض تهدید اتخاذ کنند.»

سال گذشته نرخ جنایت در السالوادور ۸۱.۷ در میان هر ۱۰۰ هزار سکنه بود؛ بالاتر از هر جای دیگری از جهان.

Share