Share

معاون اول قوه قضائیه در واکنش به انتقادهای حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در مناظره‌ها از این قوه گفت که حقوق‌های نجومی در دولت یازدهم «جهش» داشته و معوقات بانکی در آن بیشتر شده است.

روحانی در مناظره به قوه قضائیه تاخت

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در حاشیه سمینار «حفاظت اطلاعات قوه قضائیه» به خبرنگاران گفت که به مطالب بیان‌شده در مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست‌جمهوری «در زمان خودش پاسخ لازم و قاطع داده خواهد شد.»

اشاره او به انتقادهای حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از قوه قضائیه در واکنش به سخنان ابراهیم رئیسی، نامزد اصول‌گرایان برای انتخابات و از اعضای «هیأت مرگ» در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ است.

روحانی در پاسخ به انتقادهای رئیسی درباره تمرکز نقدها بر دولت محمود احمدی‌نژاد از عدم نظارت و کم‌کاری قوه قضائیه در آن دوران به شدت انتقاد کرد و خطاب به رئیسی گفت گفت: «شما مگر در قوه قضائیه نبودید در دولت قبل؟ چه طور رسیدگی نکردید؟ چه طور ۳.۸ میلیارد پول مردم را آمریکایی‌ها توانستند ضبط کنند؟ … شما که در بازرسی کل کشور بودید، چه کار کردید؟ در آن دولت که نفت داده شد به افراد فاسد، شما چه کار کردید؟ در تأمین اجتماعی یکی از دوستان قضایی شما به آنجا رفت، با مفاسد آنجا چه کردید؟»

روحانی در پاسخ به انتقادهای رئیسی از فساد در دولت یازدهم «دوست قاضی او» و یکی از همکارانش در آستان قدس رضوی را به فساد متهم کرده‌بود.

روحانی در مناظره سوم به محسنی اژه‌ای نیز تاخت و گفت که «چه‌طور اگر کوچکترین تخلفی رخ دهد، سخنگوی قوه قضائیه الان فوراً می‌گوید، اما در دولت قبل کجا بود این سخنگوی قوه قضائیه؟» حسن روحانی در این سخنان قوه قضائیه را تلویحاً به حمایت از دولت احمدی‌نژاد و عدم نظارت و بازرسی بر آن محکوم کرد.

معاون اول قوه قضائیه در واکنش به این سخنان گفت که «ما امروز در دستگاه قضایی برای آنکه فضای انتخابات متشنج نشود، دم فرو بسته‌ایم.» او ادعا کرد که قوه قضائیه «تنها به مر قانون عمل کرده» و بدون نام‌بردن از حسن روحانی گفت «قوه قضائیه همان قانونی را دارد اجرا می‌کند که برخی از این آقایان در زمان نماینده‌بودنشان در مجلس وضع کردند، حالا عجیب است که فراموش کرده‌اند.»

او همچنین با دفاع از قوه قضائیه اعلام کرد که «در دولت قبل هیچ کوتاهی در برخورد با مفسدان و مجرمان نکردیم».

او با اعلام موضعی مشابه با رئیسی مبنی بر اینکه روحانی تمام مشکلات را به گردن «دولت قبل» می‌اندازد، گفت معوقات بانکی در دولت یازدهم بیش از دولت دهم است و ادامه داد: «متاسفانه اگر دو کلمه کلیدی را از برخی نامزدهای ریاست جمهوری بگیریم این افراد هیچ حرفی برای گفتن ندارند و آن دو کلمه عبارت است از دولت قبل.»

مسئله اعدام

روحانی در سخنرانی‌های تبلیغاتی‌اش بدون نام‌بردن به رئیسی گفته بود که «مردم اعلام خواهند کرد آنانی را که در طی ۳۸ سال فقط اعدام‌ و زندان را بلد بودند، نمی‌خواهند». روحانی همچنین در سخنان پایانی خود در مناظره بار دیگر به انتقاد از رئیسی پرداخت و گفت: «شما قاضی هستید و دستتان باز هست. هر چه ‌می‌خواهید درباره من بگویید. دادستان روحانیت هم هستید و می‌تونید همه علما را دستگیر کنید. باید بپرسیم علما چه از شما کشیده‌اند

امروز محسنی اژه‌ای به این سخنان چنین پاسخ داد که «ما کمال تأسف را به حال برخی داریم که امروز برای رأی جمع کردن حتی گذشته خود را فراموش کرده‌اند و فراموش کرده‌اند که یک روز می‌گفتند باید برخی از افراد در ملاء عام مجازات شوند.»

سخنگوی قوه قضائیه با دفاع تلویحی از قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ گفت که «آن روز که برخی در همین تهران به دلیل داشتن چهره حزب‌اللهی از سوی تروریست‌ها به گلوله بسته می‌شدند قطعا دستگاه قضایی ورود کرده و آنها را مجازات کرده است.»

ابراهیم رئیسی در ۲۸ سالگی در کنار مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت روحانی، ابراهیم نیری و مرتضی اشراقی  عضو«هیأت مرگ» در جریان اعدام‌های تابستان ۶۷ بود. هیأتی که به دستور روح‌الله خمینی مأمور اجرای حکم اعدام هزاران زندانی سیاسی شد.

حقوق‌های نجومی

پیشتر سخنانی از محسنی اژه‌ای در دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شده بود که در آنان ریشه حقوق‌های نجومی را به دولت محمود احمدی‌نژاد مرتبط می‌دانست. او امروز اما گفت که حقوق‌های نجومی در دوران دولت حسن روحانی جهش یافته است.

او توضیح داد که «بر اساس آنچه ما بررسی کرده‌ایم ما در دولت‌های قبل حقوق ‌های متوسط بالای ۱۰۰ میلیون تومان نداشته‌آیم اما امروز در دولت یازدهم حقوق متوسط ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیونی هم داریم.»

حسن روحانی می‌گوید که دولت او با مسئله حقوق‌های نجومی برخورد کرده، و این مشکل نیز میراثی از دوران دولت پیشین است.

بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

Share