Share

حسن روحانی در اجتماع انتخاباتی خود در تبریز با لحن تندی به رقیبان اصولگرای خود تاخت. او گفت: «ما که انقلابی امروز نیستیم، شماها تازه انقلابی شده‌اید. من بسیجی سال ۵۹ هستم». این سخنان پاسخ آشکاری بود به محمدباقر قالیباف. قالیباف امروز ۲۵ اردیبهشت، طی نامه‌ای به نفع ابراهیم رئیسی از کارزار انتخاباتی کنار کشید و روحانی و جریان او را «فرصت‌طلبانِ انقلابی‌نما» خواند که «منافع مادی آن‌ها به خطر افتاده است.»

روحانی در تبریز به هوادارانش وعده داد در صورت انتخاب مجدد، دریاچه ارومیه را احیا کند و راه‌آهن بسازد

همزمان با کنار کشیدن قالیباف و طرح این احتمال که لااقل بخشی از آرای او به نفع رئیسی به صندوقها ریخته شود، و انتخابات به دور دوم کشیده شود، حملات دو جناح نسبت به یکدیگر تندتر شده است.

روحانی در تبریز انتقادات اصولگرایان که او را به مماشات با کشورهای غربی و کوتاه آمدن در برابر آن‌ها متهم می‌کنند، را رد کرد و گفت بر عکس، طی دوران ریاست‌جمهوری او قدرت دفاعی ایران افزایش یافته است: «روحانی به دنیا فحاشی نمی کند، اما در مقام عمل قدرت دفاعی ایران و سلاح‌های راهبردی آن را در سه و نیم سال گذشته به اندازه بیش از یک دهه قبل رساند.»

او هشدار داد که اصولگرایان به گفته او قصد دارند دوباره تحریم‌ها را بازگردانند: «آجرهای دیوار تحریم را در یک انبار گذاشته اند که اگر دولت عوض شد، آن‌ها را دوباره بیاورند.» و  خطاب به رقبا گفت: شما بازار نفت ما را به عربستان دادید» «شما رفتید در مذاکرات بیانیه خواندید و تحریم جدید گرفتید»

روحانی از صدا و سیما شدیدا انتقاد کرد و پرسید چرا صدا و سیما «ضد این دولت» عمل می‌کند.

روحانی در توضیح کارنامه چهار سال دولت خود گفت به وعده‌هایش عمل کرده و افزود: « اما بعضی چیزها هم قدرت بازوی من نتوانست». او خواستار شرکت گسترده مردم  در انتخابات شد: «بعضی کارها را با رای ۵۱ درصد نمی شود انجام داد، اما رای بالاتر کارساز آن خواهد بود.»

او خطاب به هواداران خود در اجتماع تبریز، وعده داد در صورت انتخاب مجدد آرامش لازم برای سرمایه‌گذاری را به کشور بازگرداند، دریاچه ارومیه را احیا کند و راه‌آهن بسازد.

او رقبا را متهم کرد که درباره او به «محضر مقام معظم رهبری» گزارش دروغ می‌دهند و افزود: «ما که انقلابی امروز نیستیم، شماها تازه انقلابی شده اید. من بسیجی سال ۵۹ هستم، به مردم دروغ نگوییم.»

روحانی در تبریز همانقدر که به رقبای اصولگرای خود تاخت، از خامنه‌ای رهبر حکومت تعریف و تمجید کرد. او را  «رهبر عزیز و فرهیخته» خواند و افزود حاضر است برای «برخی امور» «ده‌ها بار دست ایشان را»  ببوسد و با کمک او قادر است مشکلات را کشور را حل کند.

امروز بعد از ظهر شورای مرکزی جمنا تشکل اصلی اصولگرایان، تصمیم گرفت ابراهیم رئیسی را به عنوان نامزد نهایی خود برگزیند. محمدباقر قالیباف، نامزد دیگر مورد حمایت این جریان با انتشار نامه‌ای اعلام کرد به نفع رئیسی کنار می‌رود و تلاش خود را برای پیروزی او در انتخابات بکار خواهد گرفت.

قالیباف در نامه خود روحانی و حامیان او را فرصت‌طلبانِ انقلابی‌نما خوانده و درباره آنان نوشته بود: «این جریان موریانه‌وار در حال خوردن ریشه‌های انقلاب است و گروهی که نه تنها با انقلابی‌های اصیل تضاد مبانی فکری دارند، بلکه جریانی هستند که منافع مادی آن‌ها به خطر افتاده است.»

درپی اعلام انصراف قالیباف به نفع رئیسی جنگ روانی رسانه‌های متمایل به دو جریان نسبت به یکدیگر نیز شدت بیشتری گرفته است.

قالیباف به نفع رئیسی کنار کشید

Share