Share

هیأت مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا می‌گوید برخی افراد که دارای “سوابق سوء کیفری و موارد خاص” بودند که ازسوی هیأت‌های نظارت تأیید شدند اما دادستانی و وزارت اطلاعات ۳۷ نفر را ردصلاحیت کردند.

فرهاد تجری، سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در نشست خبری این هیأت گفت: “۳۷ نفر از نامزدهای انتخابات شوراها که از سوی هیأت نظارت تأیید صلاحیت شده بودند توسط وزارت اطلاعات و دادستانی صلاحیت‌شان رد شد.”

به‌گفته تجری این افراد دارای “سوابق سوء کیفری و موارد خاص بودند” که از سوی هیأت‌های نظارت شهرستان و استان تأیید شده بودند اما وزارت اطلاعات و دادستانی با این تصمیم مخالفت کردند.

فرهاد تجری شمار کسانی را که در سراسر کشور به ردصلاحیت خود اعتراض کرده بودند ۱۴۰۰ نفر اعلام کرد و گفت هیأت نظارت در مدت ۲۴ ساعت صلاحیت ۵۸۸ نفر را تأیید کرد.

در میان نامزدهای منتقد شورای شهر تهران که ابتدا صلاحیت آن‌ها تأیید و سپس رد شد، نام افرادی همچون عبدالله مؤمنی، علی تاجرنیا و نسرین وزیری، سه نامزدی که سابقه زندانی شدن در سال ۱۳۸۸ را داشته‌اند و صمد معروف، تنها نامزد کُرد و سنی لیست اصلاح‌طلبان، دیده می‌شود.

پیش از این محمد محمودی شاه‌نشین، رئیس هیأت مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا از رد صلاحیت حدود ۱۰ هزار داوطلب این انتخابات پیش از رسیدگی هیأت‌های استانی خبر داده بود.

محمودی شاه‌نشین که در نشست خبری سه‌شنبه نیز حضور داشت مجموع افراد تأیید صلاحیت شده در روستاها را ۲۱۹ هزار و ۱۰۰ نفر و در شهرها ۴۶ هزار و ۳۲۰ نفر اعلام کرد.

بر این اساس با توجه به شمار انصراف‌دادگان در این دور، در روستاها ۹۴.۷۱ درصد افراد و در شهرها ۸۴.۱۶ درصد افراد در صحنه رقابت‌ها باقی مانده‌اند.

بدین ترتیب شمار نامزدهای انصراف‌دهنده در شهرها ۱۵.۸۴ درصد و در روستاها ۵.۲۹ درصد کل افراد تأیید صلاحیت شده است.

تعداد کرسی‌ها در روستاها ۱۲۰ هزار و ۸۷۳ کرسی و در شهرها ۶۷۳۷ کرسی عنوان شده که به ازای هر کرسی در روستا ۱/۸ تأیید صلاحیت شده و به ازای هر کرسی در شهرها ۶/۸ تأیید صلاحیت شده و در صحنه مانده و انصراف نداده‌اند.

انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

رد صلاحیت حدود ۱۰ هزار داوطلب انتخابات شوراهای شهر و روستا

صفحه ویژه انتخابات ۱۳۹۶
Share