Share

۱۸ نفر از زنان زندانی در زندان اوین نامه‌ای به دادستان تهران نوشته‌اند و در آن از اوضاع جسمانی آتنا دائمی ابراز نگرانی کرده‌اند. این فعال مدنی از ۱۹ فروردین در اعتصاب غذاست.

در حالی که یک ماه از اعتصاب غذای آتنا دائمی در زندان می‌گذرد، ۱۸ نفر از زنان زندانی در اوین به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نامه نوشته‌اند و از او خواسته‌اند به وضعیت این زندانی رسیدگی کند.

این نامه را نرگس محمدی، نازنین زاغری، مهوش شهریاری، گلرخ ایرایی و نسیم باقری به همراه دیگران امضا کرده‌اند و تاکید کرده‌اند که با اینکه وضعیت جسمانی این زندانی نامناسب است، پیگیری‌های خانواده و وکیل او نتیجه‌‌ای نداشته است.

در سیزدهمین روز اعتصاب غذای آتنا دائمی، مادر او در نامه‌ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران خواستار توجه او به این موضوع شد و از عاصمه جهانگیر و دیگر افراد، نهاد‌ها و سازمان‌های حقوق بشری خواست تا صدای آتنای او باشند.

آتنا دائمی ساعت هشت صبح روز ششم آذر ۹۵، با خشونت و تهدید مأموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، در خانه پدری‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

عفو بین‌الملل هم در روز بازداشت او به احتمال شکنجه شدن و بد رفتاری با این فعال مدنی توجه داده بود:‌ هشدار عفو بین‌الملل درباره احتمال شکنجه شدن و بدرفتاری با آتنا دائمی

این سازمان در بیانیه‌ای دیگر به نامه آتنا دائمی از زندان اشاره کرد. دائمی در این نامه به نحوه بازداشت توأم با خشونت خود پرداخته و به فعالیت‌ها، اتهامات و حکم صادر شده بر اساس این فعالیت‌ها اشاره کرده بود.

آتنا دائمی ۲۹ ساله، روز ۲۹ مهر سال ۹۳ از سوی مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. او در تاریخ ۲۸ دی‌ ماه سال ۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی با اتهامات «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری و اختفای ادله جرم»، ٢٣ اسفند ٩٣ در دادگاه محاکمه شد.

شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه در جلسه دادگاه، «اجازه دفاع را به وکیل و شخص آتنا دائمی نداد» و در نهایت او را به هفت سال زندان محکوم کرد و این حکم ۲۲ اریبهشت ۹۴ به او ابلاغ شد.

قاضی دادگاه تجدید نظر اما با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه موافقت کرده بود و آتنا دائمی پس از ۱۶ ماه بازداشت، در تاریخ ۲۶ بهمن‌ ماه سال ۹۴ از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود.

Share