Share

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراقی اعلام کرد که با بازپس‌گیری ۹۰ درصد بخش غربی موصل از دست گروه “دولت اسلامی” (داعش)، نیروهای عراقی به فتح کامل دومین شهر بزرگ این کشور نزدیک می‌شوند.

نبرد در بخش غربی موصل ادامه دارد

نبرد در بخش غربی موصل ادامه دارد

به‌گزارش رویترز، ژنرال یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراقی روز سه‌شنبه ۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت در یک نشست خبری در بغداد گفت: “داعش تنها ۱۰,۵ درصد کناره سمت راست رود دجله که شهر موصل را به دو بخش تقسیم می‌کند، در کنترل خود دارد.

به‌گفته او تنها چند محله در نیمه غربی موصل در بخش قدیمی آن در دست داعش است.

ژنرال رسول گفت: “ما به جهانیان اطمینان می‌دهیم که در مدت بسیار کوتاهی آزادی و پاکسازی موصل را اعلام و پرچم عراق را بر فراز موصل برافراشته خواهیم کرد.”

دولت عراق تلاش می‌کند تا ماه رمضان که از روز ۲۷ مه / ۶ خرداد آغاز می‌شود پیروزی کامل خود در موصل را اعلام کند حتی اگر مقاومت‌های کوچکی در بخش قدیمی موصل باقی بماند.

از سوی دیگر سرهنگ جان دوریان، سخنگوی ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا نیز گفته است که داعش در موصل کاملاً محاصره شده و شهر در حال تصرف کامل است.

در ماه اکتبر ۲۰۱۶ نیروهای ارتش عراق و هم‌پیمانانش حملات خود برای تصرف کامل موصل را آغاز کردند و موفق شدند کنترل بخش شرقی شهر را در روز ۲۴ ژانویه در دست بگیرند. در پایان ماه فوریه حمله برای فتح بخش غربی شهر آغاز شد و همچنان در جریان است.

موصل از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش قرار دارد و به‌عنوان آخرین سنگر اصلی داعش در عراق محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نبردهای موصل ۵۰۰ هزار نفر را آواره کرده است

Share