Share

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک گزارش تحقیقى جدید از آلمان و دانمارک خواست نسبت به حقوق کودکان بیناجنسی حساسیت به خرج دهند.

سازمان عفو بین‌الملل از آلمان و دانمارک خواسته است نسبت به حقوق کودکان بیناجنسی حساسیت به خرج دهند.

این گزارش هشدار داده است که تعداد زیادى از کودکان بیناجنسى در این دو کشور در نوزادى و کودکى تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند تا اندام جنسى‌شان به ظاهر «نرمال» شود.

عفو بین‌الملل تأکید کرده است انجام چنین عمل‌هایی در شرایطی صورت می‌گیرد که کودکان فاقد توانایی لازم برای اعلام رضایت آگاهانه خود در مورد چنین عمل‌هایی هستند. والدین آنها هم اغلب امکان دسترسی به اطلاعات کافى و حمایت مناسب ندارند که بتوانند آگاهانه در این‌باره تصمیم بگیرند و بدانند چه اقدامى به نفع کودکان‌شان است. به این ترتیب این وضعیت مى‌تواند حقوق انسانی کودکان را به طور جدى نقض کند.

بسیاری از افراد بیناجنسى که عفو بین‌الملل براى تهیه گزارش با آنها گفت‌و‌گو کرده است، گفته‌اند عمل جراحی‌ای که در کودکی به روى آنها انجام شده غیر‌ضرورى بوده و تنها با هدف تطبیق اندام جنسى آنها با استانداردهاى معمول ظاهر «دخترانه» یا «پسرانه» صورت گرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده است عواقب چنین جراحى‌هایى را نباید دست‌کم گرفت: «بسیاری از مصاحبه‌شوندگان از اثرات منفى ماندگار عمل بر سلامت، زندگی جنسی، سلامت روانی و هویت جنسی‌شان گفته‌اند. انجام چنین جراحى‌هایى بدون کسب رضایت آگاهانه، حق کنترل افراد بر تمامیت بدن خویش را نقض مى‌کند و مى‌تواند حقوق آنها در حوزه سلامت باورى و جنسى را در دراز مدت تحت تأثیر قرار دهد.»

در این گزارش همچنین تأکید شده است که افراد بیناجنسی باید مثل هر فرد دیگری، حق تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد بدن خود را داشته باشند.

اصطلاح بیناجنسی طیف گسترده‌اى از افراد را شامل می‌شود که ویژگى‌هاى جنسی آنها خارج از دو قطبى رایج مرد و زن قرار مى‌گیرد. برخی افراد با چنین ویژگی‌هایی خود را بیناجنس معرفی می‌کنند و برخی دیگر این کار را نمی‌کنند.

عفو بین‌الملل در معرفی فارسی گزارش تازه خود سوالی را که مردم در اولین مواجهه با یک مرد و زن تازه پدر و مادر شده مطرح می‌کنند به چالش کشیده است: «دختره یا پسر؟ این معمولاً اولین سوالی است که مردم از پدر و مادر در مورد نوزادشان می‌پرسند. این سوال اساسش بر این تصور استوار است که جهان به دو گروه مرد و زن تقسیم شده است و ویژگی‌های بیولوژیکی و ژنتیکى همه‌ افراد به طور کامل در یکی از این دو دسته‌بندی قرار می‌گیرد. اما همیشه چنین نیست. تخمین زده می‌شود که ۱.۷ درصد از کودکان در جهان در هر سال با ترکیبى متنوع از ویژگى‌هاى جنسی به دنیا می‌آیند.»

اندام جنسی برخی از کودکان خارج از استاندارد معمول دختر و پسر است. برخى از کودکان هم اندام‌هاى جنسى مربوط به جنس مؤنث را دارند اما کروموزموم‌های آنها xy است یا اندام‌هاى جنسى مربوط به جنس مذکر را دارند و کروموزوم‌هاى آنها xx است. گوناگونى‌هاى جنسى ممکن است در صفات ثانویه جنسی که در زمان بلوغ آشکار می‌شود نیز به وجود بیاید.

توجه به این نکته ضروری است که بیناجنسی بودن مربوط به ویژگی‌های فیزیکى افراد است و نه هویت جنسیتى آنها. بیناجنسی بودن به گرایش جنسی افراد نیز ربطى ندارد. افراد بیناجنسی مى‌توانند گرایش‌های جنسی همجنسگرا، دوجنسگرا یا دگرجنسگرا داشته باشند.

Share