Share

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران ادامه دارد. امنیت شعب اخذ رأی را نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج به عهده گرفته‌اند.

انتخابات در جریان است

در ایران  ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر واجد شرایط حضور در انتخابات‌اند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر برای نخستین بار در زندگی‌شان در انتخابات جمهوری اسلامی شرکت می‌کنند. .

میزان مشارکت را ۷۰ درصد تخمین زده‌اند. در دوره‌های پیشین انتخابات ریاست جمهوری ایران، مشارکت در روستاها بیش از کلانشهرها و شهرهای متوسط بوده است.

در نظرسنجی مؤسسه آینده پیش‌بینی شده که حسن روحانی با اختلاف بین ۱۰ الی ۲۰ درصد از ابراهیم رئیسی پیشی بگیرد. اما صحت این نظرسنجی‌ها مورد تردید است.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران دو قطبی‌ست و این را در سطح پایتخت هم می‌توان مشاهده کرد. حسن روحانی، محمد خاتمی، محمد جواد ظریف، علی اکبر ناطق نوری و عده دیگری از اعضای دولت و چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب در مناطق شمالی تهران به حوزه‌های رأی‌گیری رفتند. ابراهیم رئیسی اما شعبه اخذ رأی در ری را انتخاب کرد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هم صندوق رأی سیار را ترجیح داد. ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت. مولانا عبدالحمید، امام جمعه زاهدان نیز در رأی‌گیری شرکت کرده است.

گزیده‌ای از مهم‌ترین خبرها:

 • محمد خاتمی در جماران

محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران در حسینیه جماران رأی خود را به صندق انداخت. او از حسن روحانی حمایت کرده است. اسحاق جهانگیری، پیش از کناره‌گیری از رقابت‌ها گفته بود به توصیه محمد خاتمی و برای حمایت از روحانی در رقابت‌ها شرکت کرده است.

 • کدخدایی: مشکل حادی در برگزاری انتخابات دیده نشده

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات حدود ساعت ۱۲ ظهر به وقت ایران، روند برگزاری انتخابات را خوب ارزیابی کرد و گفت:

«مشکل حادی را در بحث برگزاری انتخابات و ارتباط سریع با دوستانمان در وزارت کشور نداشته‌ایم.»

او همچنین خبر داد که رأی‌گیری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در چهار حوزه «اصفهان»، «اهر و هریس»، «مراغه و عجب‌شیر» و «بندرلنگه» در حال برگزاری است.

عباسعلی کدخدایی افزود اگر آرایی جابه‌جا شده باشد، این جابه‌جایی در صندوق‌ها قابل اصلاح است.

 • فرمانده کل سپاه پاسداران

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در مسجد قبای تهران رأی خود را به صندوق انداخت.

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در مسجد قبای تهران

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در مسجد قبای تهران

 • بهزاد نبوی در بندرانزلی رأی داد

بهزاد نبوی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی رأی خود را بندرانزلی به صندوق انداخت. بهزاد نبوی در پی رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، یک روز بعد از انتخابات بازداشت و در روز نخست خرداد ۱۳۹۳ با پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان اوین آزاد شد.

 • احمد جنتی

آیت الله جنتی در محل شورای نگهبان رای خود را به صندوق انداخت.

 • رأی نخستین زن ایرانی برنده مدال المپیک

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی و نخستین زن ایرانی برنده مدال المپیک در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان رأی خود را به صندوق انداخت.

 • علی لاریجانی

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در مسجد ابوالفضل قم رأی خود را به صندوق انداخت.

 

 • علی مطهری

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران رأی خود را در حسینیه ارشاد به صندوق انداخت.

‬‎

 • فرمانده نیروی انتظامی: امنیت کامل است

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته است تا کنون هیچ گونه مشکل امنیتی گزارش نشده و انتخابات “با امنیت کامل و حضور پرشور مردم” در حال برگزاری است.

او گفته است بیش از ۲۰ هزار گشت پیاده، موتوری، خودرویی و همچنین تعداد زیادی ایستگاه ایست و بازرسی ثابت و سیار در راستای تأمین امنیت، تا پایان انتخابات فعال هستند.

 • رأی رخشان بنی‌اعتماد و خانواده

رخشان بنى‌اعتماد، فیلمساز، دخترش باران کوثرى، بازیگر و همسرش جهانگیر کوثرى، تهیه‌کننده سینما در حسینیه ارشاد رأی دادند.

جهانگیر کوثری، رخشان بنی‌اعتماد و دخترشان باران کوثری در حسینیه ارشاد

جهانگیر کوثری، رخشان بنی‌اعتماد و دخترشان باران کوثری در حسینیه ارشاد

رخشان بنی‌اعتماد در پیام حمایت خود از حسن روحانی نوشته بود:

«به حسن روحانی رأی می‌دهم با باور به این حقیقت تلخ که ظرفیت تغییر و اصلاح در جامعه‌ای این‌چنینی، فاصله‌ای دور از مطالبات ملت دارد.»

 • هدیه تهرانی

هدیه تهرانی، بازیگر سینما در مدرسه «شهدای رسانه» رأی خود را به صندوق انداخت.

هدیه تهرانی در صف رأی گیری (سمت چپ)

هدیه تهرانی در صف رأی گیری (سمت چپ)

 • وزیر ارتباطات: اختلالی در حوزه ارتباطات نداشته‌ایم

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اعلام کرد که در زمینه اینترنت و ارتباطات هیچ مشکلی ایجاد نشده است.

واعظی گفت:

«براساس پیش‌بینی‌های ما هیچ مشکلی در حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات وجود نداشته و این بار با وجود گسترده بودن رقابت‌های انتخاباتی پیش‌بینی می‌کردیم رقابت و مشارکت بالا است. حتی در مقایسه با انتخابات مجلس سال ۱۳۹۴ برخی از ظرفیت‌های ما سه تا چهار برابر افزایش یافته است.»

 • خودسوزی یک ایرانی مخالف شرکت در انتخابات در بانکوک

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، یک ایرانی در مقابل ساختمان سفارت ایران در بانکوک، پایتخت تایلند، خوسوزی کرده است. شاهدان عینی به رسانه‌ها گفته‌اند که این فرد قبل از خودسوزی تابلویی در دست داشته که روی آن نوشته شده بود «رأی ندهید». گزارش شده این مرد به بیمارستان منتقل شده است.

 • «تخلف در تعدادی از شعبه‌های رأی در اصفهان»

محمدرضا اکرمی، عضو هیئت نظارت بر انتخابات استان اصفهان به خبرگزاری تسنیم گفته است که تعدادی از  شعبه‌های رأی‌گیری اصفهان مرتکب تخلف شده‌اند. او گفت:

«در خارج از تعدادی شعب اصفهان عناصری از ستاد خاص، تبلیغات نامزدی خاص را توزیع کردند که با کمک عوامل انتظامی جلوی این کار گرفته شد و با این تخلف صورت گرفته در چند حوزه انتخابیه برخورد شد.»

 • ظریف: انتخابات ایران در ۱۰۲ کشور برگزار می‌شود

 • سفارت ایران در پاریس

 • هوشنگ ابتهاج

یلدا ابتهاج، دختر شاعر ایرانی هوشنگ ابتهاج این عکس را از پدرش در روز انتخابات منتشر کرده. رأی ابتهاج به حسن روحانی بود.

 • «در بجنورد و شیروان رأی خرید و فروش شده»

محمدتقی ایرانی، رئیس ستاد انتخابات خراسان شمالی به خبرگزاری تسنیم گفت:

«در برخی نقاط شهرستان بجنورد و شیروان گزارش‌هایی مبنی بر خرید رأی اعلام‌ شده که هیئت‌های نظارت و هم دادستانی ورود پیدا کرده‌اند.»

او افزود هیچ مورد امنیتی در بحث اخلال در انتخابات گزارش نشده است.

 • رنگ بنفش انگشتر خامنه‌ای و شائبه حمایت او از روحانی

سایت روزنامه «قانون» به رنگ بنفش انگشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در هنگام دادن رأی در انتخابات ریاست جمهوری، اشاره کرده و نوشته است:

«بسیاری از کاربران فضای مجازی این رویداد را اتفاقی تعبیر نکرده و به معنی حمایت معظم‌له از حسن روحانی تفسیر کردند.»

قانون نوشته است انگشتر خامنه‌ای در برخی از انتخابات اخیر و همچنین در عکس منتشرشده از امضای برجام حکایت از آن دارد که رنگ انگشتر در این دوره از انتخابات متفاوت است. اما عکس‌های دیگر او نشان می‌دهند که خامنه‌ای از فروردین‌ماه سال جاری همین انگشتر بنفش را بر دست داشته است.

 • محمدعلی کشاورز

محمدعلی کشاورز، بازیگر قدیمی سینما و تئاتر با ویلچر به صف رأی‌دهندگان پیوست.

 • «بداخلاقی‌ انتخاباتی» در اردبیل

محمد فیضی، نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس به خبرگزاری تسنیم از «برخی بداخلاقی‌های انتخاباتی» خبر داده و گفته است:

«من انتشار لیست انتخاباتی را تکذیب می‌کنم و این شایعه‌ای بیش نیست که به‌نظر من یک موضوع غیراخلاقی بوده و متأسفانه برخی به بی‌اخلاقی‌هایی در این زمینه پرداخته‌اند که پیگیری‌های قانونی را به دنبال خواهد داشت.»

 • اصغر فرهادی و فاطمه معتمدآریا

سینماگران ایرانی حاضر در جشنواره کن هم رأی دادند. تصاویر زیر فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما و اصغر فرهادی کارگردان برنده جایزه اسکار را در هنگام دادن رأی در کن نشان می‌دهد.

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی

 • ترانه علیدوستی و بهاره هدایت

ترانه علیدوستی، بازیگر و بهاره هدایت، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق در صف رأی‌گیری دانشگاه امیرکبیر

ترانه علیدوستی (راست) و بهاره هدایت

ترانه علیدوستی (راست) و بهاره هدایت

 • تکذیب شمارش آرا در خارج کشور

حسن قشقاوی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان و رئیس ستاد هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور حدود ساعت ۱۴ به‌وقت ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رأی‌گیری در کلیه شعبه‌های خارج از کشور همچنان ادامه دارد و شمارش آرا آغاز نشده است.

او آمار و ارقام مبنی بر اعلام نتایج صندوق‌های رأی در خارج از کشور در شبکه‌های اجتماعی را تکذیب کرد و گفت پس از اتمام رأی‌گیری در خارج از کشور نتایج آن از طریق مراجع قانونی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 • پایان رأی‌گیری در استرالیا و نیوزیلند

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوی در کشورهای حوزه اقیانوسیه از جمله استرالیا و نیوزلند به اتمام رسیده است. بعد از اتمام رأی‌گیری شمارش آرا آغاز می‌شود. نیوزلند نخستین کشوری بود که در آن انتخابات آغاز شد.

 • وزیر کشور: هیچ مورد امنیتی دیده نشده

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور اعلام کرده که تا بعد از ظهر به‌وقت ایران هیچ مشکل امنیتی در انتخابات نبوده و هیچ گزارشی هم در این‌باره داده نشده است.

رحمانی فضلی همچنین گفت مشکل تعرفه وجود ندارد و شعبه‌هایی که در آن‌ها میزان استفاده از تعرفه‌ها به ٧٠ درصد رسیده تعرفه‌های جدید دریافت خواهند کرد.

وزیر کشور افزود زمان اخذ رأی نوز مشخص نیست و مهلت قانونی تمدید تا ساعت ١٢ امشب است.

 • تجمع مخالفان جمهوری اسلامی

همزمان با رجوع ایرانیان خارج از کشور به حوزه‌های رأی‌گیری در سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های ایران گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی نیز از جمله در بریزین استرالیا، برلین، لندن، فرانکفورت، هامبورگ و استانبول دست به تجمعات اعتراضی زدند و مخالفت خود با شرکت در انتخابات را بیان کردند. از جمله گروه‌های مخالفی که در این تجمعات اعتراضی شرکت داشتند می‌توان به سازمان مجاهدین خلق ایران و حزب کمونیست کارگری اشاره کرد. تصاویر زیر تجمع مجاهدین خلق در برلین و چند تن از ایرانیان در بریزین استرالیا را نشان می‌دهد.

تجمع مجاهدین خلق در برابر سفارت ایران در برلین

تجمع مجاهدین خلق در برابر سفارت ایران در برلین

گروهی از مخالفان چپگرای جمهوری اسلامی در برلین

گروهی از مخالفان چپگرای جمهوری اسلامی در برلین

اعتراض چند تن از ایرانیان مقیم بریزین استرالیا

اعتراض چند تن از ایرانیان مقیم بریزین استرالیا

 • تمدید رأی‌گیری در انتخابات

با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور اعلام کرد که رأی‌گیری تا ساعت ۸ شب جمعه تمدید شد.

 • رأی‌گیری در زندان اوین

در زندان اوین هم انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. صندوق‌های رأی از ساعت ۱۱ صبح جمعه به باشگاه ورزشی زندان اوین منتقل شد.

زندانیان رأی‌دهنده با تیشرت‌های زرد که گفته می‌شد فرم زندان است رأی می‌دادند. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشته است که از گروهی زندانیان سیاسی و عقیدتی گرفته تا زندانیان جرایم مالی پای صندوق های رأی رفتند.

رئیس زندان اوین و یگان حفاظت زندان‌ها قبل از رأی‌گیری سر صندوق‌ها حاضر بودند.

پیش از این بخشی از زندانیان سیاسی از شرکت در انتخابات حمایت کرده و بخشی دیگر آن را تحریم کرده بودند.

خبرهای قبلی روز انتخابات:

ایران: آغاز رأی‌گیری

Share