Share

نوشیروان مصطفی امین،  یکی از سیاستمداران عمده اقلیم کردستان (عراق)، صبح روز جمعه نوزدهم ماه مه ۲۰۱۷ / ۲۹ اردیبهشت در شهر زادگاهش سلیمانیه درگذشت.

نوشیروان مصطفی امین

نوشیروان مصطفی امین

نوشیروان مصطفی در سال ١٩۴۴ در سلیمانیه به دنیا آمد و در دهه شصت میلادی طرفدار مصطفی بارزانی، رهبر کردهای عراق شد.

پس از امضای قرارداد الجزایر میان صدام حسین و شاه ایران در سال ١٩٧۵ میلادی و بر پایه آن کنترل مبارزات کردهای عراق به رهبری مصطفی بارزانی ، نوشیروان مصطفی که در وین پایتخت اتریش در مقطع دکتری در رشته حقوق مشغول تحصیل بود، به درخواست و فراخوان جلال طالبانی، برای تاسیس اتحادیه میهنی کردستان، در سال ١٩٧۶ به کردستان برگشت. هدف ایجاد جنبش تازه‌ای در میان کردهای عراق بود.

نوشیروان مصطفی امین، از بدو تاسیس اتحادیه میهنی کردستان در سال ١٩٧۶ به مدت ٢٨ سال معاون اولی جلال طالبانی را بر عهده داشت. او از رهبران قیام مردم کردستان عراق علیه حکومت صدام حسین در  سال ١٩٩١ بود.

او پس از سال‌ها همراهی با جلال طالبانی و بودن در راس حزب اتحادیه میهنی کردستان، در نهایت در سال ٢٠٠۶ میلادی در اعتراض به آن‌چه که فساد اصلاح‌ناپذیر در اتحادیه میهنی کردستان می‌نامید، جنبش تغییر (گوڕان) را تاسیس و به عنوان اپوزیسیون وارد حیات سیاسی اقلیم کردستان شد. مشخصه جنبش گوران این بود که به عنوان نیروی مسلح تشکیل نشده بود و کارپایه‌ای سیاسی داشت.

حزب گوران توانست، در انتخابات ٢٠١٣ بعد از حزب دمکرات، با به دست آوردن بیشترین آراء، به عنوان دومین حزب بزرگ اقلیم کردستان و در مرتبه‌ای بالاتر از حزب سابق خود، اتحادیه میهنی کردستان وارد پارلمان شود. این حزب موضوع وجود فساد در دستگاه رهبری اقلیم کردستان را برجسته کرد، اما به خود همین حزب هم اتهام مشابهی زده شد. نوشیروان مصطفی رابطه گرمی با جمهوری اسلامی داشت. آخرین سفر رسمی او به تهران در تیرماه ۱۳۹۱ بوده است.

Share