Share

احمد شهید، وزیر امور خارجه پیشین مالدیو به‌عنوان «گزارشگر ویژه سازمان ملل» در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد.

در جلسه عصر امروز «شورای حقوق بشر سازمان ملل» در ژنو سوئیس، احمد شهید توانست از میان سه نامزد نهایی احراز این پست، به این مقام دست یابد.

روبرتو توسکانو، سفیر سابق ایتالیا در ایران و امین مدنی، وکیل حقوق بشر سودانی، دیگر نامزدهای پذیرش این مسئولیت بودند.

دکتر احمد شهید، ۴۷ ساله، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ و نیز از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ به‌عنوان وزیر امور خارجه مالدیو مشغول به کار بوده و هم‌اکنون نیز مشاور فعلی نخست‌وزیر این کشور در امور خارجه است.

بر خلاف دو گزارشگر پیشین ایران، احمد شهید مسلمان است. او از کوشندگان امضای ۹ کنوانسیون بین‌المللی در مورد مسائل حقوق بشری به‌شمار می‌آید. آقای شهید همچنین کارنامه درخشانی نیز در زمینه پیشبرد حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در کشور خود دارد.

در عرف حقوق بین‌الملل، «گزارشگر ویژه» اصولاً برای کشورهایی تعیین می‌شود که معمولاً هیچ همکاری مشخصی با شورای حقوق بشر ندارند

پیش‌تر در روز چهارم فروردین ۱۳۹۰، «شورای حقوق بشر سازمان ملل» در مقام عالی‌ترین مرجع نظارتی این سازمان در امور حقوق بشر، قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود که بر پایه آن می‌بایستی به‌منظور نظارت دقیق‌ و مستمر‌ بر وضعیت حقوق بشر ایران، «گزارشگری ویژه» از سوی شورا برگزیده شود.

در آن زمان ۲۲ کشور به تعیین گزارشگر ویژه برای ایران رأی مثبت دادند و ۱۴ عضو شورا نیز از جمله چین و روسیه با آن مخالفت کردند. نمایندگان هفت کشور نیز به صدور این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

در عرف حقوق بین‌الملل، «گزارشگر ویژه» اصولاً برای کشورهایی تعیین می‌شود که معمولاً هیچ همکاری مشخصی با شورای حقوق بشر ندارند و توصیه‌های این شورا را نیز برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور خود نادیده می‌گیرند.

از زمان تأسیس «شورای حقوق بشر سازمان ملل» در سال ۲۰۰۶ این نخستین بار است که برای ایران «گزارشگر ویژه» منصوب می‌شود.

در دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بودند که از سوی «کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل» منصوب شده بودند و در طول دوران مأموریت خود توانستند چند بار به ایران سفر کردند و گزارش‌هایی را نیز به مقامات سازمان ملل ارائه دادند.
 

Share