Share

۲۰ روز از آغاز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی در زندان اوین می‌گذرد. وضعیت جسمی او مساعد نیست. کمپین #فریاد_آزادی_اسماعیل_عبدی_باشیم  که در حمایت از مطالبات او و با خواست آزادی عبدی به راه افتاد تا کنون مورد حمایت بیش از ۱۲ هزار معلم و فعال مدنی قرار گرفته است. سازمان آموزش بین‌الملل(EI) خواستار آزادی بی‌درنگ او شده اما حکومت به وضعیت او و خواست آزادی عبدی بی‌تفاوت است.

حمایت معلم و دانش آموزان یک کلاس از اسماعیل عبدی

اسماعیل عبدی معلم ریاضی مدرسه‌های اسلام‌شهر و عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران از روز ۱۰ اردیبهشت در اعتراض به «صدور احکام امنیتی» برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران در اعتصاب غذا به سر می‌برد. او به درد شدید کلیه و نوسان فشار خون مبتلا شده است.

حمایت از عبدی و مطالبات او  در داخل و خارج ایران گسترش یافته است. کمپین #فریاد_آزادی_اسماعیل_عبدی_باشیم  که در حمایت از خواست‌های او به راه افتاده است تاکنون مورد حمایت بیش از ۱۲ هزار معلم و فعال مدنی قرار گرفته است.

سازمان آموزش بین‌الملل (EI) در شانزدهمین روز از اعتصاب غذای عبدی فراخوانی برای حمایت از عبدی و با خواست آزادی او منتشر کرد.

در بیانیه این سازمان ضمن اشاره به فعالیت‌ها، مطالبات و وضعیت جسمی عبدی آمده است:

«اینک در فضای پسابرجام که فریاد قانون‌مندی، مردمسالاری، حقوق‌بشر و آزادی‌های مدنی دولتمردان، گوش فلک را کر کرده است، بدون توجه به مقاوله ‌نامه‌های بین‌المللی حقوق مدنی-سیاسی ICCPR و اقتصادی-اجتماعی-فرهنگی ICESCR و قوانین سازمانهای جهانی ILO و EI که جمهوری اسلامی ایران متعهد به رعایت آنهاست؛ شاهد بازداشت اعضای هیأت مدیره کانون‌های صنفی معلمان و تشکل‌های مستقل کارگری و تشکیل دادگاه‌های چند دقیقه‌ای هستیم که همه‌ی افراد با اتهامهای مشخص و یکسانی مثل: «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و…» محاکمه و روانه زندان می‌ شوند.»

آموزش بین‌الملل در ادامه نوشته است:

«آموزش بین الملل قویا، زندانی شدن عبدی توسط مقامات دولتی، به دلیل فعالیت های صنفی و مطالبه آموزش رایگان و در دسترس بودن آموزش عمومی برای همه، را محکوم می کند. EI معتقد است که  ایران به جای توجه به خواسته معلمان، برای اتحادیه های مستقل، دستمزد زیرخط فقر، بهداشت و درمان عمومی مناسب و معقول، طرح بازنشستگی مناسب و معقول، آموزش رایگان، کلاس درس امن برای دانش آموزان، و توقف خصوصی سازی آموزش و پرورش، فشار بر فعالان معلمان را ادامه داده است.»

خبرگزاری کار ایران(ایلنا) به نقل از متن بیانیه کمپین حمایت از اسماعیل عبدی، در رابطه با فعالیت‌های او نوشته است:

«[او] یک فعال صنفی معلمان محسوب می‌شود که برابر مقررات و آیین نامه کمیسیون ده احزاب و تشکلهای وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران توسط معلمان فرهیخته استان تهران به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران انتخاب شده است.»

حمایت هزاران معلم از اسماعیل عبدی

Share