Share

در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر، فهرست اصلی اصلاح‌طلبان معروف به «لیست امید» توانسته در شهرهای بزرگ اکثریت آرا را کسب کند. در مشهد و تهران و کرج و اصفهان تمام اعضای فهرست اصلاح‌طلبان و در تبریز و یزد اکثریت نامزدها به شوراهای شهر راه یافتند. پیروز شوراها در سمنان، قزوین، کرمان و اردبیل هم لیست امید بوده است. در شیراز پس از شمارش بیش از نیمی از صندوق‌ها، اصلاح‌طلبان لیست امید پیشتاز انتخابات هستند.

شورای شهر تهران – تصویر آرشیوی

در تهران سه میلیون و ۲۷۸ هزار تن در انتخابات شوراها شرکت کردند. آنها تمام ۲۱ عضو لیست امید را برگزیدند و سرلیست آن، محسن هاشمی رفسنجانی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی با ۱۷۴۶۵۶۸ حتی رکورد رأی‌دادن مردم تهران به محمدرضا عارف، سرلیست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۴ را نیز شکست. عارف از هاشمی ۱۴۰ هزار رأی کمتر داشت.

بدین‌ترتیب، اعضای اصول‌گرای شورای شهر که تحت عنوان «لیست خدمت» در انتخابات شرکت داشتند، همگی رتبه‌های ۲۲ به بعد را کسب کردند و یازده نفر از آنان اعضای علی‌البدل شورای پنجم خواهند بود. رئیس فعلی شورای شهر، مهدی چمران، با حدود ۴۲۰ هزار رأی، حدود یک چهارم آراء محسن هاشمی، در رتبه ۲۲ قرار دارد.

با این نتایج، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران با از دست دادن حامیان خود در شورای شهر تهران پس از ۱۲ سال از این مقام کنار گذاشته خواهد شد.

از علی عبدالعلی‌زاده وزیر مسکن و شهرسازی در دولت اصلاحات، عباس آخوندی وزیر فعلی راه، پیروز حناچی رییس مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی و محسن مهرعلیزاده رییس سازمان تربیت بدنی در دولت محمد خاتمی  به عنوان گزینه‌های جدی برای تصدی شهرداری تهران نام برده می‌شود.

اصلاح‌طلبان در شهرهای بزرگ دیگر نیز برنده انتخابات شوراهای شهر بوده‌اند.

در مشهد تمام ۱۵ کرسی شورای شهر به فهرست امید اختصاص یافت. بدین‌ترتیب، پایتخت استان خراسان رضوی و مهم‌ترین پایگاه اصول‌گرایان حامی ابراهیم رئیسی، نامزد شکست‌خورده اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌حمهوری اکنون از سوی شورای شهری اصلاح‌طلب اداره خواهد شد.

در اصفهان تمام ۱۳ نماینده فهرست امید بیشترین رأی را آورده‌اند و کرسی‌های علی‌البدل به نامزدهای اصول‌گرایان از فهرست‌های «نجبا» و «خدمت» رسیده است.

در کرج هم شنیده‌ها حاکی از پیروزی تمام نامزدان فهرست امید است. اگرچه فتح الله حقیقی، معاون سیاسی استانداری البرز گفته نتایج یکشنبه بعدازظهر اعلام می‌شود و نتایج منتشرشده در فضای مجازی قابل اتکا نیستند.

در تبریز اصلاح‌طلبان با کسب ۷ کرسی از ۱۳ کرسی اکثریت پارلمان شهری به دست گرفتند.

در یزد نیز ۶ اصلاح طلب، ۲ اصولگرا، ۳ مستقل ترکیب ۱۱ نفره شورا را تشکیل می‌دهند.

در سمنان نیز از هفت نماینده راه‌یافته به شورای شهر، چهارتن از آنان در فهرست امید هستند. پیش از این سمنان در اختیار اصول‌گرایان بود.

در قزوین اصلاح‌طلبان توانستند شش کرسی از ۹ کرسی شوراها را به دست آورند.

شورای شهر کرمان نیز در پنجمین دوره خود در کنترل اصلاح‌طلبان خواهد بود. در این شورا ۹ نماینده از ۱۱ نماینده عضو فهرست امید هستند.

در اردبیل نیز اصلاح‌طلبان حائز چهار کرسی اصلی و سه کرسی علی‌البدل شده‌اند. زهرا قدیمی، نماینده زن فهرست امید بیشترین آراء را در اردبیل کسب کرده‌است.

در شیراز پس از شمارش بیش از نیمی از صندوق‌ها، اصلاح‌طلبان لیست امید پیشتاز انتخابات هستند. شورای شیراز ۱۳ عضو اصلی دارد که با توجه به نتایج اعلام شده ۱۲ نفر از لیست امید اکنون امکان حضور در شورای شهر شیراز را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

Share