Share
۱۲ نفر از زندانیان سیاسی اوین در  اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی، دو تن از زندانیان سیاسی ملی- مذهبی از امروز، شنبه ۲۸ خرداد ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند.

 
به گزارش تارنمای کلمه، خبر این اعتصاب غذا طی بیانیه‌ای که از سوی «یاران گمنام جنبش سبز در زندان اوین» در اختیار کلمه قرار گرفته منتشر شده است.

 

بهمن احمدی امویی،حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمد جواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی زندانیان سیاسی هستند که دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

 

در این بیانیه که خطاب به «مردم ایران» نوشته شده، آمده است: «هم‌زمان با ایامی که مقارن با ۱۳ رجب زاد روز امام عدالت علی بوده و به یاد شهدای جنبش سبز از ندا تا هاله و از سهراب تا صابر نامگذاری شده است، ما ضمن اعلام تسلیت و همدردی با خانواده همه ی این شهدا، به ویژه خانواده های هم زندانیان عزیز از دست رفته مان، هاله سحابی و هدی صابر و مردم متین و صبور ایران، از روز ۲۸ خرداد اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغاز می کنیم.»

 

زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده اظهار امیدواری کرده‌اند که «جنبش مسالمت‌آمیز ایران پویاتر و از تکرار چنان فجایعی پیشگیری شود.»

 

امضاکنندگان این بیانیه می‌گویند که جان‌باختن هدی صابر، نظام جمهوری اسلامی را با  «چالش مشروعیتی بزرگ» مواجه کرده است

 

این بیانیه با اشاره به تمامی کشته‌شدگان اعتراضات دو سال گذشته در ایران، آورده است: «واپسین شهدا، دو نفر از از زندانیان ملی و مذهبی بودند.هاله سحابی که در مرخصی از زندان به سر می برد و در مراسم تشییع و تدفین پدرش، با هجوم نابخردانه ماموران به شهادت رسید و هدی صابر هم بندی ما که در اعتراض به این حادثه ناگوار دست به اعتصاب غذای تر و محدود زد اما دست اجل او را از میان ما برد.»

 

امضاکنندگان این بیانیه با بیان اینکه جان‌باختن هدی صابر، نظام جمهوری اسلامی را با  «چالش مشروعیتی بزرگ» مواجه کرده است، «حبس او به مدت ده ماه بدون محکومیت و هر قرار قانونی و کاملا خودسرانه و جبارانه» و «فتار سهل‌انگارانه و مغرضانه در برابر آثار اعتصاب غذای او به همراه ضرب و شتم که منجر به شهادت مظلومانه اش شد» را از جمله دلائل این چالش دانسته‌اند.

 

هدی‌صابر، از فعالان ملی- مذهبی و عضو هیأت تحریریه مجله توقیف‌شده‌ «ایران فردا» که از ١٢ مردادماه ١٣٨٩ در بازداشت بود، از تاریخ ١٢ خرداد  سال جاری در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود. وی  پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در بیمارستان مدرس تهران درگذشت و پزشکان متخصص علت مرگ وی را ناشی از عوارض اعتصاب غذا دانستند.

 

هاله سحابی، زندانی سیاسی که به دلیل وخامت حال پدرش، عزت‌الله سحابی از سرشناس‌ترین فعالان ملی- مذهبی به مرخصی آمده بود، روز ۱۱ خرداد  جاری در مراسم تشییع پیکر پدرش در پی درگیری با نیروهای «لباس شخصی» جان‌باخت. 

Share