Share

ائتلاف موافقان شهردار فعلی گرگان کرسی‎های شورای این شهر  را تصاحب کردند.  ۸ عضو فعلی شورا که از منتقدان حسین صادقلو شهردار گرگان بودند، از راه‌یابی به دوره پنجم بازماندند. حسین صادقلو شهردار فعلی گرگان در چند سال گذشته مورد حمایت سپاه استان گلستان بوده است.

اعضای اصلی شورای پنجم شهر گرگان

فرماندار شهرستان گرگان، در حالی روز گذشته ۹ عضو منتخب شورای اسلامی شهر گرگان را معرفی کرد، که همگی این منتخبان در فهرست حامیان شهردار قرار داشتند. از نکات جالب توجه انتخابات شوراها در گرگان رای‌ نیاوردن علی کلاتی بعد از ۴ دوره (۱۸ سال)، علیرضا پزشکپور بعد از سه دوره (۱۴ سال) و زهرا نورا بعد از سه دوره (۱۴ سال) بود.
در این انتخابات همه گروه‌های مطرح سیاسی ازجمله اصلاح‌طلبان، اصول‌گرایان و ائتلاف توسعه پایدار شکست خوردند.
در این دوره از انتخابات در گرگان ۲۶۶ نفر ثبت نام کردند که ۲۰۹ نفر در نهایت تائید صلاحیت شدند.

اعتراض ناکامان به انتخابات در گرگان

نتیجه حاصل شده در انتخابات شورای شهر مورد اعتراض نامزدهای شکست خورده قرار گرفته است. بنا بر گزارش‌های رسیده نزدیک به ۶۰ نامزد شورای شهر گرگان، برای پیگیری اعتراض خود به دخالت‌ها و روندهای غیرقانونی در انتخابات اقدام کرده‌اند.

این اعتراض‌ها با حضور نامزدهایی از همه گرایش‌های سیاسی مثل اصول‌گرا، اصلاح‌طلب و همچنین برخی اعضای کنونی شورای شهر شکل گرفته است. پیش از این مردم  گرگان، در ادوار مختلف انتخابات، متمایل به اصلاح‌طلبان رای داده‌اند.

پیش از روز انتخابات داوطلبان معترض معتقد بودند که حامیان شهردار گرگان از پول بیت‌المال برای تبلیغات و نصب بنر استفاده کرده‌اند و حتی وعده‌های خلاف واقع مانند افتتاح تله کابین داده‌اند. به گفته معترضین شهرداری بسیاری از بنرهای آنها را جمع کرده است در حالی که بنرهای تمامی حامیان شهردار در سطح شهر موجود است.

اعتراض این نامزدها پس از برگزاری انتخابات شورای شهر گرگان به تخلف‌های انجام شده در انتخابات شورا مانند خرید و فروش آراء و تعرفه‌ها بود که برخی از نامزدهای معترض فیلم و اسناد و مدارک تخلف‌های انجام شده در انتخابات را ارائه داده‌اند.

حسین صادقلو، شهردار گرگان در سال‌های گذشته در پی اختلافات خود با اعضای شورای شهر و شکایت‌های قانونی آنها، یک بار با حکم دادگاه از کار خود تعلیق و مجددا با فاصله یک روز و به صورتی عجیب آن حکم ملغی شد. او همچنین به گفته معترضان با توجه به اینکه از لحاظ قانونی بازنشسته حساب می‌شود، امکان قانونی ادامه کار را ندارد.

حامیان شهردار می‌گویند که او دارای سابقه ایثارگری است و می تواند از بند استثنای قانون استفاده کند، در پاسخ به این موضوع «بنیاد شهید» استان گلستان ادعای ایثارگری این شهردار را تکذیب و رد کرد. اما چندی بعد «سپاه پاسداران استان گلستان» به صورت رسمی و عمومی با صدور نامه ای تایید کرد که حسین صادقلو شهردار گرگان دارای سابقه ایثارگری است.

۳۰ اردیبهشت یک روز پس از برگزاری انتخابات در ایران، رئیس کل دادگستری گلستان از دستگیری ۵۰ نفر به اتهام تخلفات انتخاباتی در استان گلستان خبر داد. به گفته هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری گلستان بیشتر این تخلفات مربوط به نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا و هواداران آن‌ها بود. این مقام قضایی گفت: ۲۰ نفر از دستگیرشدگان بازداشت هستند.

صفحه ویژه انتخابات ۱۳۹۶

Share

دسته بندی‌ها: اخبار, ایران

کلید‌واژه ها: , , , ,

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.