Share

محمد کریم عابد، معاون کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی می‌گوید که پس از بررسی موضوع انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در رابطه با ایران در جلسه این کمیته، تاکید شده است که «باید از ورود این فرد به ایران ممانعت شود.»

 

این نماینده مجلس درگفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) خواستار بررسی نقض حقوق بشر در آمریکا و انگلیس شد و اتهام نقض حقوق بشر در ایران را «فرافکنی و فرار رو به جلو» دانست.

به گفته وی وزارت امور خارجه چهار کتاب در مورد «نقض حقوق بشر در آمریکا، انگلیس، فرانسه و کانادا» منتشر کرده و درصدد انتشار انتشار کتاب‌هایی در رابطه با «نقض حقوق بشر در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی» است.

زهره الهیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز امروز، یکشنبه در نطق پیش از دستور خود گفت: « پذیرش گزارشگر ویژه حقوق بشر از سوی سازمان ملل برای ما پذیرفتنی نیست، چرا‌که اهداف پنهان و اغراض سیاسی پشت قطعنامه حقوق بشر علیه ایران را به خوبی می‌شناسیم.»

وی از احمد شهید که به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل تعیین شده خواست که فقط برای «دیدن جاذبه‌های گردشگری ایران» به این کشور سفر کند.

احمد شهید، وزیر امور خارجه پیشین مالدیو روز جمعه بیست و ششم خرداد ماه جاری به‌عنوان «گزارشگر ویژه سازمان ملل» در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد.

چهارم فروردین ۱۳۹۰، «شورای حقوق بشر سازمان ملل» در مقام عالی‌ترین مرجع نظارتی این سازمان در امور حقوق بشر، قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود که بر پایه آن می‌بایستی به‌منظور نظارت دقیق‌ و مستمر‌ بر وضعیت حقوق بشر ایران، «گزارشگری ویژه» از سوی شورا برگزیده شود.

 

پیش از این در دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ رینالدو گالیندوپل و موریس کاپیتورن از سوی «کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل» به عنوان گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران منصوب شده بودند و در طول دوران مأموریت خود توانستند چند بار به ایران سفر کنند.

 

Share