Share

گروهی از کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی در شهرستان سواد کوه از رفتن به سر کار خودداری کردند. آن‌ها در اعتراض به احتمال توقف استخراج زغال سنگ در معدن سوادکوه در خیابان‌های شهر تجمع کردند.

نمایی از معدن زغال سنگ البرز مرکزی

شرکت‌های پیمانکاری که استخراج معدن زغال سنگ البرز در سوادکوه را به عهده گرفته‌اند به کارگران اطلاع داده‌اند که با قیمت‌هایی که در سال جاری به آن‌ها پیشنهاد شده استخراج زغال سنگ به لحاظ اقتصادی برای آن‌ها صرف نمی‌کند و به همین جهت قصد دارند استخراج زغال سنگ از این معدن را متوقف کنند.

توقف استخراج زغال سنگ سواد کوه به معنای بیکار شدن کارگران این معدن است.

عبدالجواد توحیدی، فرماندار سوادکوه مرداد سال گذشته اعلام کرده بود استخراج زغال سنگ یکی از راه‌های کسب درآمد برای کارگران این منطقه است. او گفته بود:

«رفع مشکل البرز مرکزی توجه ویژه را می‌طلبد.البرز مرکزی، صنعت مادر منطقه است و به‌ عنوان برند شهرستان و استان محسوب می‌شود.»

نورالله موسوی، مدیر عامل شرکت زغال سنگ البرز در سال ۹۲ وعده داده بود که اشتغال‌زایی و تجهیز معادن و آغاز اکتشاف معادن مهم البرز مرکزی موجب رونق دوباره‌ در معادن البرز مرکزی و شهرستان و استان بشود. اما این وعده‌ها تحقق پیدا نکرد و اکنون معدن زغال سنگ البرز در آستانه توقف تولید قرار گرفته است.

خبرگراری کار ایران (ایلنا) گزارش داده که کارگران به نشانه اعتراض خیابان‌های شهر «زیرآب» را مسدود کرده بودند.

زندگی مردم این شهر به دامداری و کشاورزی و کار در معادل زغال سنگ وابسته است.

شهر زیرآب ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بیشتر بخوانید:

خبرهای کارگری در زمانه

Share