Share

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران از ۱۲ زندانی سیاسی خواسته تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، این انجمن، تداوم اعتصاب غذای زندانیان سیاسی را باعث شکل‌یافتن «احساس رنج» در مردم و افزوده‌شدن «محنت» آن‌ها توصیف کرده است.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران خطاب به زندان‌هایی که اعتصاب غذا کرده‌اند، افزوده: «اراده شما برای اعتصاب غذای اعتراضی آن هم پس از آنچه بر سر دوست و هم‌بندی شهیدتان هدی صابر آمد، ستودنی است؛ با این حال نمی‌توانیم نگرانی بی‌‌حد خود را از اینکه جان شما عزیزان در خطر است مکتوم نگاه داریم. ملت و خانواده‌های شما نیز نگرانند.»

این بیانیه از این زندانیان خواسته غروب روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ اعتصاب غذای خود را بشکنند تا در روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد «همه‌ با هم» روزه سیاسی بگیرند.

۱۲ نفر از زندانیان سیاسی اوین در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی، دو تن از زندانیان سیاسی ملی- مذهبی از شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران از زندانیان اعتصاب‌کننده خواسته تا غروب روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ اعتصاب غذای خود را بشکنند تا در روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد «همه‌ با هم» روزه سیاسی بگیرند

بهمن احمدی امویی،حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمد جواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی زندانیان سیاسی هستند که دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

زندانی‌های اعتصاب‌کننده در بیانیه‌ای با اشاره به تمامی کشته‌شدگان اعتراضات دو سال گذشته در ایران، آورده است: «واپسین شهدا، دو نفر از از زندانیان ملی و مذهبی بودند. هاله سحابی که در مرخصی از زندان به سر می‌برد و در مراسم تشییع و تدفین پدرش، با هجوم نابخردانه مأموران به شهادت رسید و هدی صابر هم بندی ما که در اعتراض به این حادثه ناگوار دست به اعتصاب غذای تر و محدود زد اما دست اجل او را از میان ما برد.»

امضاکنندگان این بیانیه با بیان اینکه جان‌باختن هدی صابر، نظام جمهوری اسلامی را با «چالش مشروعیتی بزرگ» مواجه کرده است، «حبس او به مدت ۱۰ ماه بدون محکومیت و هر قرار قانونی و کاملاً خودسرانه و جبارانه» و «رفتار سهل‌انگارانه و مغرضانه در برابر آثار اعتصاب غذای او به همراه ضرب و شتم که منجر به شهادت مظلومانه اش شد» را از جمله دلائل این چالش دانسته‌اند.

هدی‌صابر، از فعالان ملی- مذهبی و عضو هیأت تحریریه مجله توقیف‌شده‌ «ایران فردا» که از ١٢ مردادماه ١٣٨٩ در بازداشت بود، از تاریخ ١٢ خرداد سال جاری در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود. وی ۲۱ خرداد پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

پزشکان متخصص علت مرگ هدی صابر را ناشی از عوارض اعتصاب غذا اعلام کرده‌اند اما مخالفان حکومت ایران می‌گویند وی بر اثر «ضرب و شتم» و «تأخیر» در انتقال به بیمارستان «کشته» شده است.

هاله سحابی، زندانی سیاسی که به دلیل وخامت حال پدرش، عزت‌الله سحابی ارئیس شورای فعالان ملی- مذهبی به مرخصی آمده بود، روز ۱۱ خرداد جاری در مراسم تشییع پیکر پدرش در پی درگیری با نیروهای «لباس شخصی» جان‌باخت.

 

Share