Share

یکصد و هفتاد و دومین نشست کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پنجشنبه ۲۵ مه در مقر این سازمان در وین برگزار می‌شود. بیژن زنگنه وزیر نفت پیش‌بینی کرده که تمدید توافق کاهش نفت به تصویب این اجلاس می‌رسد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگویی که خبرگزاری جمهوری اسلامی با او انجام داده درباره چسم‌انداز تمدید توافق کاهش نفت در اجلاس ۱۷۲ اوپک در وین گفته است:

« به نظر می‌رسد برای اصل تمدید توافق کاهش تولید بین اوپک و غیراوپک توافق وجود دارد. بحث‌هایی درباره مدت قرارداد وجود دارد که به نظر می‌رسد بین ۶ تا ۹ ماه باشد. ایران پیشنهاد خاصی در این‌باره ندارد.»

به گفته وزیر نفت ایران، عربستان هم مایل است قیمت نفت افزایش پیدا کند و به همین جهت احتمالاً با تمدید توافق کاهش نفت موافقت خواهد کرد.

کمتر از ۱۰ روز پیش، وزیر نفت عربستان و وزیر انرژی روسیه در پکن، پایتخت جمهوری خلق چین در دیدار و گفت‌وگو با هم توافق کردند که برای تقویت بازار نفت، تولید نفت خام را کاهش می‌دهند. پس از اعلام توافق دو کشور بزرگ صادرکننده نفت، قیمت نفت خام بلافاصله افزایش پیدا کرد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه) ۱۳۹۵ در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند.

براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت نفت در پی توافق روسیه و عربستان در پکن

Share