Share

سازمان مدیریت پسماند شهر تهران وظیفه دارد زباله‌هایی را که شهروندان در کلانشهر تهران تولید می‌کنند از بین ببرد. خبرهایی منتشر شده مبنی بر اینکه پیمانکاران طرف قرارداد با سازمان مدیریت پسماند کودکان کار را برای زباله‌گردی و جابجایی اقلام بازیافتی به کار گرفته‌اند. سازمان پسماند اکنون در توضیح به کارگیری کودکان کار اطلاعیه‌ای منتشر کرده است.

دو کودک کار در تهران هنگام زیر و رو کردن زباله‌ها

سازمان پسماند در این اطلاعیه می‌گوید به کارگیری کودکان کار تعمدی نبوده است:

«بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از قبیل فعالیت کودکان کار، معتادان خیابانی، اتباع بیگانه و همچنین بیکاری و … متأسفانه به موضوع پدیده زباله‌گردی دامن زده و کنترل عوامل بروز این پدیده خارج از حیطه اختیارات و مسئولیت شهرداری بوده و بدون همکاری سایر نهادهای ذیربط از جمله وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، ضابطین قضایی و … امکان‌پذیر نمی‌باشد.»

آمار دقیقی از تعداد کودکان کار در تهران وجود ندارد. معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی سال گذشته برآورد کرده بود که حدود هفت هزار کودک کار در تهران زندگی می‌کنند. برخی از این کودکان اجاره داده می‌شوند. ۲۲۵ پاتوق هم در شهر تهران شناسایی شده که کودکان کار از این محل‌ها به کار گرفته می‌شوند. بسیاری از این کودکان تابعیت غیر ایرانی دارند.

بیشتر بخوانید:

۷۰ درصد کودکان خیابانی تهران تابعیت غیرایرانی دارند

Share