Share

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران از راه‌اندازی سومین کارخانه زیرزمینی تولید موشک بالستیک در خاک ایران خبر داده است. این نخستین بار است که سپاه پاسداران از یک کارخانه تولید موشک در زیرزمین رونمایی می‌کند. در همان حال سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات پیش‌نویس طرحی را برای تشدید تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران به سنای آمریکا تقدیم کرده‌اند.

برنامه موشکی سپاه (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار امیرعلی حاجی زاده اعلام کرده است که نخستین موشک بالستیک زمین به زمین ایران که «دزفول» نام دارد تا سال آینده در کارخانه زیرزمینی موشکی سپاه تولید خواهد شد.

سردار پاسدار امیر علی حاجی‌زاده در سخنانی در شهر دزفول گفته است:

«ما قدرت موشکی را افزایش می‌دهیم و این طبیعی است که دشمنان ما یعنی آمریکا و اسرائیل از تولید موشک، آزمایش‌های موشکی و نشان دادن شهرهای موشکی ما ناراحت و عصبی باشند چرا که می‌خواهند ملت ایران همیشه در موضع ضعف باشد.»

پیش از این سپاه پاسداران از شهرهای موشکی‌اش رونمایی کرده بود، اما این اولین بار است که یک فرمانده سپاه از تأسیس کارخانه در زیرزمین برای تولید موشک خبر می‌دهد.


سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات در ایالات متحده آمریکا بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بارها از رزمایش‌های موشکی ایران انتقاد کرده‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که اگر برنامه موشکی ایران ادامه پیدا کند، تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال می‌کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی اما می‌گوید در آخرین قطعنامه شورای امنیت که توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را تأیید کرده، ایران فقط از آزمایش موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند منع شده است.

در تازه‌ترین اقدام برای محدود کردن برنامه موشکی ایران، ۱۴ سناتور دمکرات و جمهوریخواه طرحی را به سنای آمریکا تقدیم کرده‌اند که در آن تحریم سپاه پاسداران و شرکت‌ها و نهادها و اشخاص مرتبط با برنامه موشکی ایران پیش‌بینی شده. این طرح همچنین رییس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌‌کند، تا هر فرد و نهادی که ممنوعیت سازمان ملل درباره خرید و فروش تسلیحات با ایران را نقض کند، مورد تحریم قرار دهد. پیش‌نویس این طرح، ۲۵ مه/ ۴ خرداد (به وقت آمریکا) در سنا به بحث گذاشته می‌شود. در حالی که در آستانه بررسی این طرح، جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا نسبت به وضع تحریم‌هایی که برجام را نقض کند هشدار داده است، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در سخنرانی‌اش در دزفول از تأسیس کارخانه زیرزمینی تولید موشک سپاه پاسداران پرده برداشت.

سردار پاسدار امیر علی حاجی‌زاده در فرازی از این سخنان گفت:

«ما توان دفاعی را قدم به قدم و پله به پله جلو می‌بریم. باز همین‌جا اعلام می‌کنم که طی سال‌های اخیر سومین کارخانجات زیرزمینی تولید موشک در ایران توسط سپاه تاسیس شده است. ما به توسعه توان موشکی ادامه خواهیم داد و ترس‌های تجار امریکایی برای ما هیچ ارزشی ندارد.»

وزارت خارجه ایران تحریم‌های موشکی جمهوری اسلامی را «غیر قابل قبول و مغایر با موازین حقوق بین‌الملل» خوانده است. حسن روحانی در کارزارهای انتخاباتی‌اش از جمله در سخنرانی‌اش در مشهد ، به تلویح فرماندهان سپاه پاسداران را به کارشکنی در برجام متهم کرده بود.

بیشتر بخوانید:

تحریم ۹ شرکت آمریکایی توسط ایران در پاسخ به تحریم‌های تازه موشکی در دولت ترامپ

Share